Iwonicz Zdrój na starych fotografiach
Chyba nikogo nie trzeba będzie przekonywać do tego, że Iwonicz Zdrój to jedno z piękniejszych i położonych malowniczo miejsc na Podkarpaciu. Miejscowość ta zapisała się na kartach regionu na przestrzeni wieków jako jedno z największych i najstarszych uzdrowisk w tej części Polski.
Iwonicz Zdrój posiada 400-letnią tradycję jako uzdrowisko. O jego źródłach pisał już w XVI wieku nadworny lekarz Stefana Batorego. W wieku XVII miejscowość była już znana w całej Europie, choć okres najprężniejszego rozwoju przeżyła dopiero w XIX wieku. W XX wieku uzdrowisko było znane w całej Polsce. Przyjeżdżali tu tłumnie kuracjusze z całego kraju. Co doskonale pokazują archiwalne fotografie z tamtego okresu.
Znaleźć je można w na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Jakie zabytki można podziwiać do dziś w Iwoniczu-Zdroju? Uwagę przyciąga tu Stary Pałac, Stare Łazienki, Pijalnia Wód Mineralnych i Dom Zdrojowy. Odwiedzając uzdrowisko nie sposób pominąć tutejszych leczniczych wód mineralnych - są to m.in. Karol 2, Klimkówka 27, Iwonicz 11, Elin 7 czy Iza 19.
Czym jest Narodowe Archiwum Cyfrowe?
Narodowe Archiwum Cyfrowe powstało w 2008 roku w wyniku przekształcenia Archiwum Dokumentacji Mechanicznej. W jego wyniku powstała instytucja, która stała się odpowiedzią na postęp technologii zapisu i udostępniania danych.
"Nasza działalność ma dwa kierunki: przechowywanie i udostępnianie dokumentacji fotograficznej i audiowizualnej oraz digitalizacja i dokumentacja elektroniczna. Digitalizujemy materiały archiwalne z archiwów na terenie całej Polski. Budujemy systemy i infrastrukturę informatyczną mającą na celu gromadzenie i udostępnianie informacji o zbiorach wszystkich archiwów państwowych oraz innych instytucji przechowujących materiały archiwalne"
- możemy przeczytać na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Iwonicz-Zdrój na archiwalnych fotografiach
Zobacz naszą galerię!