Przypadki wirusa Polio w Rzeszowie i Warszawie
W Polsce 40 lat temu miał miejsce ostatni przypadek choroby Heinego-Medina wywołany dziki wirusem poliomyelitis, jednak stale prowadzony jest nadzór nad przypadkami porażeń wiotkich oraz badania ścieków komunalnych pod kątem występowania wirusa.
Osoby chore lub bezobjawowi nosiciele wydalają wirusa ze stolcem, dlatego badania ścieków stanowią czuły system wczesnego ostrzeganie o zagrożeniach – informuje GIS.
Wirus pojawia się w Polsce. Choć jest on niegroźny dla osób zaszczepionych to stanowi poważne zagrożenie dla Polaków, które nie były zaszczepione, bądź nie dokończyły cyklu szczepień. Dlatego nadal prowadzone są badania.
W ostatnich miesiącach potwierdzono wykrycie cVDPV2 w ściekach komunalnych w Warszawie. […] W grudniu 2024 r. potwierdzono kolejne wykrycie zmutowanego wirusa polio typu 2 w próbce ścieków komunalnych w Rzeszowie – podaje GIS.
Nadzór środowiskowy, a więc badania ścieków komunalnych prowadzony jest w sześciu miastach w Polsce. Od 2022 roku w Rzeszowie.
ZOBACZ: Pożar na Baranówce w Rzeszowie. Nie żyje 91-letnia kobieta
Ryzyko masowych zachorowań w Polsce jest niskie
Ryzyko masowych zachorowań w Polsce jest niskie, ze względu na wysoki poziom wyszczepienia przeciwko polio.
Należy mieć na uwadze, że krążenie zmutowanych wirusów może stanowić zagrożenie dla osób, które nie posiadają odporności poszczepiennej. Apelujemy do osób, które nie szczepią swoich dzieci o zweryfikowane statusu zaszczepienia pociech – mówi Katarzyna Rajzer, kierownik Oddziału Epidemiologii WSSE w Rzeszowie.
I dodaje, że „dorośli, którzy nie wiedzą, lub nie znają historii swoich szczepień powinni uzupełnić szczepienia przeciwko polio”.
Ci, którzy są zaszczepieni, ale są narażeni na zwiększone ryzyko zachorowań powinni pamiętać o przyjęciu jednej dawki przypominającej co 10 lat – mówi Katarzyna Rajzer
Do tej grupy należeć mogą:
- podróżni udający się do krajów, w których polio występuje endemicznie (Afganistan i Pakistan) lub aktualnie dotkniętych epidemią polio (niektóre kraje Afryki i Azji),
- pracownicy laboratoriów i pracownicy sektora opieki zdrowotnej, którzy mają do czynienia z próbkami mogącymi zawierać wirusy polio,
- pracownicy sektora opieki zdrowotnej lub opiekunowie mający bliski kontakt z osobą, która może być zakażona wirusem polio,
- pracownicy oczyszczalni ścieków.
Polecany artykuł: