Bieszczadzki Park Narodowy

i

Autor: Bieszczadzki Park Narodowy Bieszczadzki Park Narodowy wprowadza nowy regulamin.

Informacje

Zmiany dla turystów. Bieszczadzki Park Narodowy wprowadza nowy regulamin

2025-04-11 9:28

Z początkiem sezonu letniego w Bieszczadzkim Parku Narodowym zaczynają obowiązywać nowe zasady zwiedzania. Regulamin, który wchodzi w życie 11 kwietnia 2025 roku, wprowadza istotne zmiany dotyczące m.in. opłat, parkowania, dostępności punktów kasowych oraz zasad poruszania się po terenie Parku. Co powinni wiedzieć turyści, zanim ruszą na bieszczadzkie szlaki?

Zmiany w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Co muszą wiedzieć turyści? 

Od 11 kwietnia 2025 roku obowiązuje nowy regulamin w Bieszczadzkim Parku Narodowym. To z pewnością ważna informacja dla turystów. Zmiany, które wprowadzono, mają na celu nie tylko lepszą ochronę przyrody, ale również uporządkowanie zasad odwiedzania tego wyjątkowego obszaru. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się na bieszczadzkie szlaki?

Ponownie uruchomione zostają sezonowe punkty informacyjno-kasowe (PIK), które będą działać przez cały sezon letni. To właśnie tam turyści mogą uzyskać najnowsze informacje o warunkach na szlakach, kupić bilety wstępu oraz zapłacić za parking. Warto pamiętać, że z uwagi na trwający rozruch techniczny sanitariatów i wciąż niskie temperatury, toalety przy punktach mogą być czasowo niedostępne. Władze parku proszą o wyrozumiałość i przypominają, że warunki w górach wiosną bywają kapryśne.

Nowy regulamin przypomina również o zasadach związanych z gospodarką odpadami. Przy punktach kasowych znajdują się kosze, są to jedyne miejsca na terenie parku, gdzie można legalnie pozostawić śmieci. Zaleca się jednak, aby każdy turysta zabierał odpady ze sobą – zgodnie z zasadą „Leave No Trace”, czyli „Nie zostawiaj śladu”.

Wybierasz się w Bieszczady? O tych rzeczach musisz wiedzieć

Wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatny. Bilety można nabyć w punktach PIK lub przez stronę internetową bdpn.gov.pl. Zakup online wiąże się z koniecznością okazania imiennego biletu oraz dokumentu tożsamości przy wejściu na szlak. W przypadku zakupu na miejscu, warto mieć przy sobie gotówkę – w wielu miejscach zasięg sieci komórkowej jest na tyle słaby, że terminale płatnicze mogą nie działać.

Bilet wstępu należy zachować do kontroli. Z kolei bilet parkingowy trzeba zostawić na desce rozdzielczej pojazdu – jego brak może skutkować naliczeniem kary. Z opłat wstępu zwolnieni są mieszkańcy gmin Cisna, Czarna i Lutowiska, co wynika z zapisów Ustawy o Ochronie Przyrody. Zwolnieni z opłat są również posiadacze błękitnej Karty Dużej Rodziny.

Regulamin jasno określa, że pojazdy należy zostawiać wyłącznie na parkingach Parku oraz parkingach gminnych. Dobrym przykładem jest popularne miejsce wejścia na Tarnicę – najwyższy szczyt Bieszczadów. W Wołosatem obowiązuje zakaz parkowania w obrębie osady, także przed punktem informacyjnym. Samochód można pozostawić tylko na wyznaczonym parkingu. Wjazd za punkt informacyjny jest zakazany i jego złamanie może skutkować mandatem.

Wprowadzenie nowego regulaminu to odpowiedź na rosnącą popularność Bieszczadzkiego Parku Narodowego i coraz większą presję turystyczną. Nowe zasady mają poprawić komfort zwiedzania, usprawnić obsługę turystów, ale przede wszystkim – zadbać o cenne przyrodniczo tereny. Turyści planujący wiosenną lub letnią wyprawę w Bieszczady powinni zapoznać się z aktualnymi przepisami i przygotować się do wycieczki zgodnie z zaleceniami parku. Warto pamiętać, że odpowiedzialne zachowanie to klucz do tego, by zachować piękno tego regionu dla przyszłych pokoleń.

ZOBACZ: Nowy rezerwat przyrody na Podkarpaciu już otwarty

Bieszczady. Tutaj znajdował się pomnik gen. Świerczewskiego
Rzeszów Radio ESKA Google News