Rzeszów odwołuje pogotowie przeciwpowodziowe. Ratusz: Sytuacja się ustabilizowała

2020-06-29 15:45 af
zalane posesje i domy
Autor: af

W Rzeszowie odwołano dziś pogotowie przeciwpowodziowe, które prezydent miasta Tadeusz Ferenc wprowadził w ubiegły piątek. W tym czasie podczas działań ratowniczych zużyto ponad 200 metrów sześciennych piasku oraz ok. 25 tysięcy worków. Jak twierdzą miejscy urzędnicy w tej chwili sytuacja się ustabilizowała, poziom wód opadł i w rzekach osiągnął poziom stanów średnich.

W ubiegły piątek prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc o godz. 18 wprowadził Pogotowanie Przeciwpowodziowe oraz całodobowy dyżur w Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Rzeszowa. Strażacy oraz strażacy ochotnicy z terenu Rzeszowa robili wszystko, aby woda, która w szybkim tempie wlewała się na posesje, wyrządziła jak najmniej szkód. W trakcie działań zużyto ponad 200 metrów sześciennych piasku oraz ok. 25 tysięcy worków. 

Jak twierdzą miejscy urzędnicy, aktualnie sytuacja się unormowała, poziom wód opadł i w rzekach osiągnął poziom stanów średnich. Dlatego też dziś rano tj. 29 czerwca prezydent odwołał Pogotowie Przeciwpowodziowe. Mimo to, w jednostkach OSP na terenie Rzeszowa odtwarzane są zapasy piasku i worków przeciwpowodziowych, po które mieszkańcy Rzeszowa mogą się zwrócić w chwili zagrożenia powodziowego.

Worki przeciwpowodziowe można również pobrać w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Miasta Rzeszowa przy ulicy Hanasiewicza 10.

Co więcej, mieszkańcy Rzeszowa, którzy ucierpieli ze względu na powódź, mogą starać się o zasiłek na remont budynku od 6 tys. do 200 tys. zł w zależności od stopnia uszkodzenia nieruchomości. Wnioski można składać w siedzibie MOPS w Rzeszowie przy ul. Jagiellońskiej 26 lub do pracowników socjalnych pracujących w rejonie.