Bieszczady

Zakazane wsie na Podkarpaciu. Kiedyś nie można było tu dotrzeć, teraz są atrakcją turystyczną

2024-10-08 12:32

Po wojnie były to tereny zakazane, najbardziej dzikie rejony polskiej części Bieszczadów. Mowa o terenach tzw. bieszczadzkiego worka. Przed wojną mieściły się tu wsie, toczyło się życie. Dziś nie ma prawie po nich śladu. Wsi tych nie ma już od ponad 70 lat. Chodzi tu m.in. o Sianki, Beniowa, Bukowiec. Dziś ponownie są atrakcją turystyczną.

Opuszczone wsie bieszczadzkiego worka

Bieszczady to region, który przez wiele lat był otoczony tajemnicą i zakazami. Po II wojnie światowej stały się jednymi z najbardziej dzikich fragmentów polskiego krajobrazu, przez wiele lat niedostępnych dla turystów. Wcześniej jednak, przed wybuchem wojny, tętniły życiem i przyciągał licznych turystów.

Dawne wsie, takie jak Sianki, Beniowa i Bukowiec, które leżą w tzw. bieszczadzkim worku, zniknęły z mapy Polski ponad 70 lat temu. Niegdysiejsze życie w tych miejscach odeszło w niepamięć, pozostawiając po sobie jedynie nieliczne ślady. Sianki, niegdyś popularny kurort, były w latach międzywojennych miejscem z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. W okresie tym w miejscowości istniały hotele, pensjonaty oraz ośrodki narciarskie, a nawet korty tenisowe. Sianki rozkwitły po wybudowaniu linii kolejowej z Przemyśla do Użogrodu, co sprawiło, że przyciągały tłumy turystów.

Niestety, powojenny okres nie był łaskawy dla mieszkańców tego rejonu. W 1946 roku mieszkańcy Beniowej zostali wysiedleni, a rok później to samo spotkało Sianki. Po wojnie tereny te były plądrowane i palone, a ich historia zaczęła ulegać zapomnieniu. Po zakończeniu działań wojennych, Bieszczady stały się strefą zakazaną dla zwykłych obywateli. Wstęp mieli tu głównie komunistyczni dygnitarze. Oczywiście, nie brakowało też odważnych turystów, którzy nielegalnie przedostawali się do bieszczadzkiego worka, marząc o odkryciu jego sekretnych zakątków.

Dziś przyroda Bieszczadów i historia tych niezwykłych, zapomnianych miejsc wciąż fascynuje. Przebiegają przez nie ścieżki przyrodniczo-historyczne, m.in. prowadząca do umownych źródeł Sanu. Urok tego miejsca, urzekająca dzikość i mistycyzm, przyciągają miłośników natury i historii. Warto dodać, że znajduje się tu także najdalej wysunięty punkt Polski – szczyt Opołonek, o wysokości 1028 m. Stanowi on ozdobę tego regionu, choć z polskiej strony dostęp do niego jest niemożliwy.

Przygotowaliśmy dla wam zbiór starych fotografii Narodowego Archiwum Cyfrowego, które przedstawiają dawne bieszczadzkie wsie w czasach ich rozkwitu.

Bieszczadzki worek, czyli wsie zakazane

Zobacz naszą galerię!

QUIZ wiedzy o Bieszczadach. Sprawdź, ile wiesz o podkarpackich górach!

Pytanie 1 z 10
Inna nazwa Jeziora Solińskiego to:
Jedna z najbardziej krętych dróg w Polsce. Gdy ją pokonasz, widok na Bieszczady zwali Cię z nóg