Zakaz wstępu do podkarpackich lasów. Gdzie obowiązuje? [MAPA]

i

Autor: FOT. RDLP Krosno

Wydarzenia

Zakaz wstępu do podkarpackich lasów. Tak sprawdzisz, gdzie obowiązuje [MAPA]

2023-05-13 10:26

Zakaz wstępu do podkarpackich lasów dotyczy tylko wybranych miejsc na terenie województwa podkarpackiego, w których prowadzone będą zabiegi agrolotniczego i naziemnego ograniczania chrabąszczy. Chodzi o stosowanie oprysków, w celu eliminacji tego szkodnika. W których lasach na terenie Podkarpacia obowiązuje zakaz wstępu? Zobacz to na specjalnej mapie!

Spis treści

  1. Wiosenne opryski na chrabąszcze w lasach na Podkarpaciu
  2. Zakaz wstępu do lasów na terenie Podkarpacia. Gdzie obowiązuje zakaz? MAPA
  3. Opryski w lasach w Nadleśnictwie Dębica
  4. Czy oprysk jest groźny dla ludzi i zwierząt?

Wiosenne opryski na chrabąszcze w lasach na Podkarpaciu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie opublikowała na swojej stronie komunikat, w którym czytamy, że „chrabąszcze – majowy i kasztanowiec wyrządzają duże szkody w gospodarce nie tylko leśnej ale i rolniczej i sadowniczej”. - Największym zagrożeniem dla upraw są larwy chrabąszcza majowego, czyli pędraki. Od roku 1999 na terenie Nadleśnictwa Lubaczów zaobserwowano gwałtowny wzrost rozmiaru szkód. Już w 2006 roku pojawił się problem z zapewnieniem trwałości lasu w odnawianych uprawach leśnych. Zainwentaryzowano wówczas 443 ha upraw uszkodzonych przez pędraki chrabąszczy, natomiast powierzchnię zagrożoną szkodami oceniono na 6852 ha – informuje RDLP Krosno. Regionalna Dyrekcja LP zapewnia także, że przed podjęciem decyzji o stosowaniu oprysków wykonano wszystkie dostępne metody profilaktyki i zwalczania szkodnika.

 Jednak nie przynosiły one oczekiwanych rezultatów. Dopiero wykonane w 2019 r. agrolotnicze i naziemne opryski okazały się  skuteczne, co zostało potwierdzone widocznym efektem w postaci ograniczenia liczebności tych szkodników i znacznego zmniejszenia rozmiaru szkód w uprawach – czytamy w komunikacie RDLP Krosno.

ZOBACZ: Anakonda-23 na Podkarpaciu. Trwają najważniejsze ćwiczenia Wojska Polskiego w tym roku

Zakaz wstępu do lasów na terenie Podkarpacia. Gdzie obowiązuje zakaz? MAPA

Na Podkarpaciu oprysk będzie stosowany między innymi w Nadleśnictwie Lubaczów. Na terenie gminy: Cieszanów, Horyniec-Zdrów, Lubaczów + miejsca Lubaczów, Oleszyce i Wielkie Oczy. Łącznie powierzchnia objęta opryskiem obejmie:

  •  600 ha opryski sprzętem naziemnym,
  •  7268 ha opryski sprzętem lotniczym.

Aktualnie zakaz wstępu do lasów obowiązuje w leśnictwach: Sucha Wola i Lipina. Aby dowiedzieć się, gdzie obowiązuje zakaz wstępu do lasu, spowodowany nie tylko opryskami, ale również innymi sytuacjami można wejść na specjalnie przygotowaną mapę. Można ją znaleźć pod linkiem »TUTAJ«

Opryski w lasach w Nadleśnictwie Dębica

Poznaliśmy datę oprysków w Nadleśnictwie Dębica, które przylega już do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Według podanych informacji oprysk związany z ograniczeniem chrabąszczy odbędzie się 13 maja.

Opryski lotnicze na terenie miejscowości Jaworze Górne, Jaworze Dolne, Połomia, Gołęczyna i Gumniska. Opryski będą wykonywane tylko i wyłącznie nad lasami państwowymi i lasami prywatnymi z pominięciem terenów zamieszkałych – informuje nadleśnictwo.

Czy oprysk jest groźny dla ludzi i zwierząt?

Jak podaje regionalna dyrekcja podkreśla, że środek stosowany w oprysku nie wymaga okresu prewencji, czyli czasu, w którym ludzie i zwierzęta nie powinny się stykać z chronionymi roślinami.

Nie wymaga również okresu karencji dla ludzi, zwierząt, a także pszczół. Ważną informacją jest, że należy zachować jedynie 14 dni okresu karencji od ostatniego zastosowania do dnia zbioru jakichkolwiek płodów runa leśnego. Ponadto preparat na danej powierzchni może zostać użyty tylko raz w roku – czytamy.

Srebrny lis widziany w Jasionce