Wielkanoc 2023

Żaczki z pasyjką i połykanie bazi. To nietypowe tradycje wielkanocne na Podkarpaciu

2025-04-14 12:21

Jakie nietypowe tradycje związane z Wielkanocą zakorzenione są na terenie województwa podkarpackiego? Każdy region w Polsce ma swoje nietypowe zwyczaje. Tak jest też na Podkarpaciu. Nasi dziadkowe nieco inaczej obchodzili święta wielkanocne. Istnieje szansa, że niektóre zwyczaje zachowały się w poszczególnych domach. Znaliście te tradycje wielkanocne na Podkarpaciu?

Tradycje wielkanocne w Polsce - różnice na Podkarpaciu 

Wielkanoc na Podkarpaciu to czas głęboko zakorzenionych tradycji i barwnych zwyczajów. W wielu miejscowościach do dziś kultywuje się różne obrzędy. Mieszkańcy uczestniczą w procesjach rezurekcyjnych z orkiestrami i strażakami w galowych mundurach. Wielkanoc na Podkarpaciu to także wyjątkowe smaki: domowe baby, pasztety, białe kiełbasy i żurek, który różni się recepturą w zależności od regionu. To czas wspólnoty, radości i pielęgnowania dziedzictwa przodków. Dawne zwyczaje wielkanocne na Podkarpaciu w większości są już zapomniane. Aktualnie pielęgnowane są tylko te zwyczaje, które mocno zakorzeniły się w lokalnych społecznościach. A co z pozostałymi? Jakie jeszcze wielkanocne zwyczaje były niegdyś na tym terenie? 

Najpopularniejsze zwyczaje wielkanocne w Polsce 

Wielkanoc w Polsce to specyficzny czas, święta pełne tradycji, symboli i radości. Jednym z najbardziej znanych zwyczajów jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę – w koszyczku nie może zabraknąć:

  • jajek,
  • chleba,
  • kiełbasy,
  • chrzanu,
  • soli,
  • baranka z cukru.

Niedziela Wielkanocna to czas uroczystego śniadania i dzielenia się jajkiem z bliskimi. W wielu regionach odbywają się procesje rezurekcyjne o świcie. W Poniedziałek Wielkanocny tradycyjnie oblewa się wodą, czyli śmigus-dyngus, dawniej połączony z chodzeniem po domach i zbieraniem datków. Jeszcze przed świętami popularne jest zdobienie pisanek i przygotowywanie wielkanocnych dekoracji, często z użyciem bazi, bukszpanu i kolorowych wstążek. Wielkanoc to czas przede wszystkim rodzinnych spotkań, odnowy i radości ze wspólnego świętowania.

Konkurs palm wielkanocnych