Samochód

i

Autor: pexels.com Za taką jazdę możesz dostać wysoki mandat. To nawet 3000 złotych!

Porady dla kierowców

Za taką jazdę możesz dostać wysoki mandat. To nawet 3000 złotych!

2024-01-17 13:08

Zima stawia przed kierowcami spore wymagania. Podróżując w trudnych warunkach musimy jeszcze bardziej niż zwykle pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności dla naszego dobra i dobra innych kierowców, ale to niejedyny powód. Za niektóre niedopatrzenia możemy dostać mandat. Wiedzieliście, że za to też policja może was ukarać?

Spis treści

  1. Jeździsz z zaparowanymi szybami? Narażasz się na wysoki mandat
  2. Czy za zaparowane szyby można dostać mandat?

Jeździsz z zaparowanymi szybami? Narażasz się na wysoki mandat

Wszyscy kierowcy doskonale wiedzą, że zimą wymaga się od nich szczególnej ostrożności i wyjątkowej dbałości o szczegóły. Podczas gdy na drogach panują trudne warunki, nawet najmniejsze przeoczenie może kosztować nas naprawdę sporo. I mowa tutaj zarówno o potencjalnym wypadku, jak też o karze finansowej. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale oprócz obowiązku odśnieżenia pojazdu, spoczywa na nas także inny, równie ważny obowiązek. Wprawdzie jest on dosyć nieoczywisty, ale za jego niespełnienie grozi nam mandat.

Mowa o jeździe z zaparowanymi szybami. Zbyt duża wilgotność to przypadłość, która towarzyszy nam zimą bardzo często. Czy wiedzieliście, że za zaparowane szyby w aucie możecie dostać mandat? Kodeks Drogowy określa, że auto znajdujące się w ruchu drogowym musi być w takim stanie, aby zapewniało kierowcy odpowiednie pole widzenia, a także stwarzało dobre warunki do wykonywania wszystkich manewrów. Z pewnością zaparowane szyby potrafią sprawić, że jazda stanie się niebezpieczna.

Czy za zaparowane szyby można dostać mandat?

Nietrudno sobie wyobrazić, że jazda z zaparowanymi szybami, szczególnie przednimi, może skutkować poważnymi konsekwencjami. Podobnie jak w przypadku zamarzniętych szyb, kierowca nie jest wówczas w stanie dostrzec, co dzieje się przed nim, a co za tym idzie, może spowodować kolizję. Uszkodzenie innego auta czy potrącenie pieszego w takich warunkach to naprawdę możliwe scenariusze.

Kierowcy muszą pamiętać, że policja może ukarać za nieodpowiednie przygotowanie auta do podróży. Mandat za zaparowane szyby może być różny. Według taryfikatora, policja ma prawo nałożyć na nas karę od 20 do nawet 500 złotych. Kodeks wykroczeń mówi jednak jasno, że kierowca, który będąc uczestnikiem ruchu drogowego narusza przepisy z ustawy Prawo o ruchu drogowy, podlega karze grzywny do nawet 3000 złotych. Nie warto zatem ryzykować. Przede wszystkim z powodów bezpieczeństwa, ale także ze względów finansowych.

ZOBACZ: TAKIE CUDA ZIMA WYCZAROWAŁA NA PODKARPACIU. ZJEŻDŻAJĄ LUDZIE Z CAŁEJ POLSKI

Kierowcy w oku policyjnego drona! Posypały się mandaty