Kobiety wciąż niedoceniane
Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił dane mówiące o poziomie wynagrodzenia kobiet w Polsce. Wysoki poziom wykształcenia Polek nie przekłada się równomiernie na wielkość ich zarobków w stosunku do mężczyzn. Polska odstaje pod tym względem od innych państw Europy Zachodniej.
Zauważalne jest, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, a powodów tzw. luki płacowej, czyli różnicy między średnim poziomem wynagrodzenia kobiet i mężczyzn, jest wiele – stwierdził Sebastiana Sajnóg, z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, cytowany przez PAP.
Wynagrodzenia różnicuje np. wykonywany zawód, poziom wykształcenia czy doświadczenie. Dlatego również często stosowaną miarą jest skorygowana luka płacowa, w której porównuje się wynagrodzenia kobiet i mężczyzn wykonywujących podobną pracę - dodaje Sebastian Sajnóg.
Polecany artykuł:
Zmiany w dobrym kierunku
Ekspert PIE przytoczył statystyki Komisji Europejskiej, z których wynika, że skorygowana luka płacowa w państwach UE wynosi 11,1 proc. Wynik oznacza, że o tyle mniej przeciętnie zarabia kobieta niż mężczyzna na tym samym stanowisku – wyjaśnił.
Dane nie kłamią. Wynika z nich jasno, że nierównomierne wynagradzanie kobiet i mężczyzn niewynikające z merytorycznych powodów to wciąż spory problem Polski. Co może być jednak pocieszeniem, z roku na rok jest to coraz mniej widoczne. Analizy wskazują, że w ostatnich latach luka płacowa w Polsce jednak spada. Przykładowo OECD szacuje, że między 2018 a 2021 rokiem zmniejszyła się ona z 11,5 do 8,7 proc. - podsumował ekspert PIE.