Wymiana opon na letnie. Kiedy udać się do warsztatu?

i

Autor: pixabay.com

Wymiana opon po zimie

Czy to już czas na wymianę opon? Eksperci nie mają wątpliwości

2024-03-22 14:47

Wymiana opon każdorazowo przyprawia o ból głowy chyba każdego kierowcę. O tym, że warto praktykować sezonową wymianę opon dobrze wiemy, ale na pytanie, kiedy warto to zrobić, nie ma konkretnej odpowiedzi. Zależy to od wielu czynników. Jakich?

Spis treści

  1. Kiedy zmienić opony na letnie 2024?
  2. Ile kosztuje wymiana opon w 2024 roku?

Kiedy zmienić opony na letnie 2024?

Zmiana pory roku nie jest jedyną zmianą, o której myślą aktualnie kierowcy. Co roku wraz z kończącą się zimą, właściciele samochodów zastanawiają się, kiedy najlepiej wymienić opony zimowe na letnie. Nie ma oczywiście konkretnej odpowiedzi na to pytanie, trudno bowiem przewidzieć dokładnie pogodę, która w każdym roku może być inna. Sporo kierowców doświadczyło sytuacji, kiedy po zmianie opon pogoda zmieniała się drastycznie i powody do żałowania swojej decyzji przychodziły bardzo szybko. Jak zatem najlepiej wybrać termin wymiany opon?

Pogoda może zmienić się w każdej chwili, ale nie warto ryzykować z przedwczesnym pozbyciem się zimowych opon. Eksperci od wielu lat powtarzają, że temperaturą graniczną, przy której możemy zdecydować się na założenie letnich opon jest 7 stopni Celsjusza, utrzymujące się przez dłuższy czas. Nie oznacza to jednak, że po kilku cieplejszych dniach nie może powrócić chłód. Dobrze jest zatem poczekać, aż pogoda się ustabilizuje. Dotyczy to szczególnie osób, które w trasę wyruszają nocą lub wczesnym porankiem. Wówczas nawet w sytuacji gdy w ciągu dnia obserwujemy wysokie temperatury, możemy doświadczać zdecydowanych spadków temperatury, nawet poniżej zera.

Niektórzy kierowcy zastanawiają się, czy warto zmieniać opony zimowe na letnie. Coraz częściej obserwowaną praktyką jest jazda przez cały rok na ogumieniu zimowym. Nie jest to jednak zalecane, gdyż obydwa typy opon posiadają kompletnie inną mieszankę, przeznaczoną na konkretne temperatury. Jazda na zimowym ogumieniu w czasie wysokich temperatur może wpływać na nasze bezpieczeństwo. Dłuższa droga hamowania, słabsza przyczepność do nawierzchni, mniejsza precyzja wykonywanych manewrów – to niektóre zagrożenia. Mieszanka gumowa stosowana do stworzenia zimowej opony jest dużo bardziej miękka niż ta w letnich modelach. Oznacza to dużo szybsze zużywanie się bieżnika w ciepłe dni. Oszczędności mogą okazać się zatem pozorne, a nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy mogą ulec zdecydowanemu pogorszeniu.

Ile kosztuje wymiana opon w 2024 roku?

Wymiana opon wiąże się kosztami. Większość kierowców wybiera wizytę w zakładzie wulkanizacyjnym, zostawiając kwestie wymiany ogumienia specjalistom. Ceny zmiany kompletu kół mogą różnić się nie tylko w zależności od warsztatu, który wybierzemy, ale także od tego, na jaką usługę się zdecydujemy. Jeżeli tylko zamieniamy gotowe koła, cena powinna wynieść od 70 do 150 złotych. Wartości mogą być rożne w przypadku opon z felgami stalowymi i tych założonych na felgi aluminiowe. Dodatkowa opłata czeka nas również za wyważenie kół, co jest zabiegiem zalecanym przez ekspertów.

Pies wandal niszczył opony w samochodach