Wykaz aptek z antykoncepcją awaryjną na Podkarpaciu. Rośnie liczba placówek

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Zdrowie

Wykaz aptek z antykoncepcją awaryjną na Podkarpaciu. Rośnie liczba placówek

2024-06-19 12:40

Gotowość sprzedaży pigułki "dzień po" zgłosiło dotąd 1200 aptek w całej Polsce. W 900 aptekach tabletka jest już dostępna, 300 czeka na podpisanie umowy - przekazała jeszcze w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna. Ile aptek gotowych do sprzedaży pigułki „dzień po” jest dostępnych na Podkarpaciu. NFZ opublikował listę placówek, które zgłosiły się do programu.

Wykaz aptek z antykoncepcją awaryjną

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna podkreślała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że do niedawna tabletka nie była dostępna bez wizyty u lekarza ginekologa, zaś obecnie jest. "Jest dostępna w 1200 aptekach, dokładnie w 900 aptekach jest dostępna, 300 czeka na podpisanie umowy" - podała.

Uważam, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy zrobić i że kobiety i młode dziewczyny, które potrzebują i chcą skorzystać z tabletki, mogą dzisiaj to zrobić"- podkreśliła.

Tabletka „dzień po”. Gdzie kupić na Podkarpaciu?

Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia można znaleźć mapę i listę aptek, które zdecydowały się wziąć udział w programie Ministerstwa Zdrowia. Zaraz po wejściu w życie nowych przepisów niewiele aptek zdecydowało się na udział w pilotażu. Jednak liczba placówek stale rośnie. Aktualnie w województwie podkarpackim 19 aptek udzieli antykoncepcji awaryjnej.

Najwięcej placówek znajdziemy w Tarnobrzegu. Tam w czterech aptekach można zakupić tabletkę „dzień po”. Trzy mieszczą się na terenie Rzeszowa, a także po dwie w Stalowej Woli i Nowej Dębie. Pozostałe apteki znajdują się w Pilźnie, Gorzycach, Sędziszowie Młp., Nisku, Strzyżowie, Jaśle, Mielcu i w Lubaczowie. Pełna lista wraz z adresami znajduje się na stronie NFZ

ZOBACZ: Tego nie wolno pić w upały! Te napoje mogą cię odwodnić!

Tabletka „dzień po” w Polsce 2024

Pilotaż sprzedaży antykoncepcji awaryjnej rozpoczął się 1 maja br. Opracowany przez resort zdrowia, a realizowany przez NFZ program zakłada, że tabletkę "dzień po" farmaceuta z apteki biorącej udział w pilotażu może sprzedać pacjentce od 15. roku życia. Jest to tzw. usługa farmaceutyczna, w ramach której farmaceuta przeprowadza wywiad z pacjentką i wystawia receptę. Niepotrzebna jest przy tym ani zgoda, ani obecność opiekuna niepełnoletniej nastolatki (inaczej niż w przypadku, gdy receptę wystawia lekarz). Farmaceuci sygnalizowali obawy, że jest to rozwiązanie niezgodne z prawem.

Zniesienie recepty na tabletkę "dzień po" było jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej, zapisaną w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu". Wprowadzając pilotaż dla aptek, resort zdrowia obchodzi weto Andrzeja Dudy. Prezydent pod koniec marca nie zgodził się na podpisanie ustawy znoszącej recepty na pigułkę "dzień po", ponieważ pozwalała na zakup osobom od 15. roku życia bez konieczności zgody opiekuna. Według Andrzeja Dudy w przypadku tak młodych osób rodzice powinni wyrazić zgodę na zastosowanie pigułki.

Możliwość sprzedaży pigułki antykoncepcji awaryjnej zawierającej octan uliprystalu (o nazwie handlowej ellaOne) dopuściła w 2015 r. Komisja Europejska. Decyzję oparła o rekomendację Europejskiej Agencji Leków.

W Polsce tabletka "dzień po" była dostępna bez recepty dla pacjentek od 15. roku życia przez dwa lata. Rozporządzenie, wprowadzające do obrotu bez recepty pigułkę, podpisał w kwietniu 2015 r. Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia w rządzie PO-PSL, kierowanym wtedy przez Ewę Kopacz. Receptę przywrócił w 2017 r. minister zdrowia w rządzie PiS Konstanty Radziwiłł. W efekcie Polska i Węgry to jedyne państwa członkowskie Unii Europejskiej, gdzie wymagana jest recepta na ten rodzaj antykoncepcji.

Pierwsze upalne dni na Podkarpaciu