Jak długo trzeba czekać na odprawę graniczną w Medyce?
Jak podała w sobotę Krajowa Administracja Skarbowa, czas oczekiwania na rozpoczęcie odprawy na przejściu w Medyce dla kierowców samochodów ciężarowych wynosi ok. 140 godzin. W piątek było to ponad 80 godzin.
Medyka to jedyne na Podkarpaciu przejście graniczne, które działa bez przeszkód i na bieżąco odprawiane są samochody ciężarowe na obu kierunkach. Na przejściu w Korczowej trwa protest przewoźników, którzy przepuszczają jedynie po kilka ciężarówek na godzinę.
Z kolei na przejściu w Krościenku kierowcy samochodów ciężarowych o masie do 7,5 tony czekają w sobotę na odprawę ok. 7 godzin. Jeszcze w piątek było to ok. 20 godzin. Na przejściach w regionie ruch autokarów i samochodów osobowych odbywa się na bieżąco.
Jak przekazała asp. Anita Pukalska z policji w Przemyślu, na terenie pow. przemyskiego w 12-kilometrowej kolejce do Medyki czeka ok. 570 tirów.
Kolejka tirów na drodze krajowej nr 94 sięga już okolic Rzeszowa. Samochody stoją w grupach, na poboczu trasy w taki sposób, że nie utrudniają normalnego ruchu.
Jak podała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkom. Edyta Chabowska, minionej doby na wszystkich podkarpackich przejściach granicznych odprawionych zostało na obu kierunkach 1138 tirów, z tego do kraju wjechało 440 pojazdów, a wyjechało 698. Z kolei jak poinformował rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej por. Piotr Zakielarz, w sobotę od północy do godz. 9 przez przejście w Medyce do Polski wjechało w sumie 520 osób i 132 pojazdy.
Natomiast do przejścia do Korczowej na oprawę oczekują ok. 500 pojazdów, głównie czekają one na autostradowych MOP-ach.
Kolejka do przejścia w Korczowej spowodowana jest trwającym od 6 listopada br. protestem przewoźników, którzy nie przepuszczają na bieżąco aut ciężarowych. Przepuszczają jedynie autokary, transporty z żywnością, pomocą humanitarną i paliwami oraz kilka autokarów na godzinę z kolejki. Protest prowadzony jest również na przejściach w woj. lubelskim.
Protestujący domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.
W Medyce do 24 grudnia protestowali rolnicy, którzy po rozmowach z ministrem rolnictwa zawiesili manifestację do pierwszych dni nowego roku.
ZOBACZ: KOLEJKA CIĘZARÓWEK JUŻ POD RZESZOWEM! POLICJA APELUJE DO KIEROWCÓW