Wybierasz się na cmentarz? Policja radzi: na to zwróć szczególną uwagę

i

Autor: KMP Rzeszów/Podkarpackapolicja.pl

Wszystkich Świętych 2024

Wybierasz się na cmentarz? Policja radzi: na to zwróć szczególną uwagę

2024-10-27 20:50

Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu na cmentarzach i w ich okolicach. Na nasze nieszczęście, zbliżające się dni to okres łowów dla kieszonkowców i złodziei. Warto więc pamiętać o kilku podstawowych radach policji. W zatłoczonych miejscach łatwo o nieszczęście. Polica przypomina – na to zwróć szczególną uwagę.

Wszystkich Świętych 2024 – na co uważać?

Każdego roku okres na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych i chwilę po 1 listopada, to czas łowów dla złodziei. Policja przypomina, żeby w czasie nostalgii, zadumy i spotkań z bliskimi przy grobach, mieć oczy szeroko otwarte. Szczególną uwagę trzeba zachować w zatłoczonych miejscach.

Będąc na cmentarzu zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję – radzą mundurowi.

ZOBACZ: Ceny paliw na stacjach tuż przed dniem Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych 2024. Policja apeluje: bądź czujny

Zostawiając samochód na parkingu przy cmentarzu, pamiętaj o jego zamknięciu i trzymaniu przy sobie kluczyków. Mundurowi przypominają także, żeby podczas spotkań przy grobach bliskich nie zapominać o dzieciach.

Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów, dziecko się zgubiło – radzą policjanci.

Dodają też, żeby w tym czasie zadbać o osoby starsze, chore i mniej sprawne tak, aby przebywały na cmentarzu zawsze w obecności opiekuna. W tłumie łatwo o zasłabnięcie lub utratę orientacji i zabłądzenie. Warto takie osoby wyposażyć w kartkę z numerami telefonów do członków rodziny. Podczas świątecznych wyjazdów:

  •  zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,
  •  zwiększmy czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do zamaskowania momentu penetracji, być może właśnie twoich kieszeni,
  •  jeśli mamy przy sobie większą ilość pieniędzy unikaj zatłoczonych autobusów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus niż zostać okradzionym, - w pociągu, autobusie nie pozostawiaj portfela, dokumentów bagażu bez nadzoru,
  •  płacąc za zakupy na przy cmentarnych straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży.
  • Wyjeżdżając pomyślmy o zabezpieczeniu mieszkania i mienia:
  •  przed zamknięciem mieszkania sprawdźmy wszystkie media, czy odłączyliśmy urządzenia elektryczne i gazowe, z których korzystamy na co dzień,
  •  sprawdźmy, czy okna pozostawiamy zamknięte,
  •  opróżnijmy skrzynki pocztowe, aby jak najmniej wskazywało, że może nie być nas w domu,
  •  poprośmy sąsiada, aby doglądną mieszkania, a sami nie odmawiajmy również tej przysługi naszym sąsiadom.
  •  w pustym domu lub mieszkaniu nie zostawiajmy większych sum pieniędzy i kosztowności,
  •  gdy korzystamy z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym, że nie będzie nas w domu
Przygotowania do 1 listopada na największym cmentarzu w Polsce