Wymiana prawa jazdy

i

Autor: A.M. Sprawdź, czy masz kod 78 w prawie jazdy.

Prawo jazdy

Wszyscy będą musieli wymienić prawo jazdy. Nawet ci, którzy mają je bezterminowe

2024-04-01 9:34

Wszyscy kierowcy, również ci posiadający prawo jazdy bezterminowe, powinni pamiętać o obowiązku wymiany dokumentu. W przypadku przeoczenia konkretnych terminów, może grozić wysoka kara. Niektórzy kierowcy jeszcze w tym roku będą musieli zadbać o wymianę prawa jazdy.

Spis treści

  1. Obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Kogo dotyczy?
  2. Jak przebiega proces wymiany prawa jazdy?
  3. Co nam grozi za brak ważnego prawa jazdy?

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Kogo dotyczy?

Nowe przepisy, które zaczęły obowiązywać od 4 grudnia 2022 roku, zniosły obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. To spore ułatwienie, ponieważ z pewnością każdemu z nas przynajmniej raz zdarzyło się zapomnieć dokumentów przy wsiadaniu do samochodu. Taki przywilej generuje sporo plusów, ale są także wady. Jeżeli rzadziej spoglądamy na prawo jazdy, możemy zapomnieć o dacie jego ważności. Konsekwencje takiej sytuacji mogą okazać się dla nas poważne.

Od 19 stycznia 2013 roku w Polsce nie są już wydawane bezterminowe prawa jazdy. Obecnie najdłuższy termin ważności dokumentu to piętnaście lat. Jest zatem sporo osób, które otrzymały dokumenty przed 2013 rokiem. Część z nich pewnie myśli, że skoro ich dokumenty są bezterminowe, to nie muszą nic z nimi robić. To jednak nieprawda. Nawet takie prawa jazdy podlegają obecnie konieczności wymiany. Jak czytamy w rozdziale 19. ustawy o kierujących pojazdami, wszystkie osoby, które otrzymały dokument prawa jazdy do 18 stycznia 2013, roku muszą je wymienić na dokumenty zgodne z obowiązującym wzorem. Jak wygląda proces wymiany prawa jazdy?

Jak przebiega proces wymiany prawa jazdy?

Wymiana prawa jazdy dokonywana jest na wniosek kierowcy. Najpierw, konieczne jest wniesienie opłaty. Warto jednak zaznaczyć, że tak zwana opłata ewidencyjna może niedługo przejść do historii. W głośnym ostatnio projekcie ustawy „Lex Uber” pojawił się zapis mówiący o jej zniesieniu. Ustawa została przyjęta przez Sejm, teraz trafiła do Senatu. W ustawie o kierujących pojazdami obecny jest zapis mówiący o konkretnych datach wymiany dokumentów. Prawa jazdy wydane do 18 stycznia 2013 roku należy wymienić w okresie od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku. Kto zatem musi wymienić dokumenty jeszcze w tym roku?

W 2023 roku obowiązek wymiany dokumentów dotyczy kierowców, którzy uzyskali terminowe prawo jazdy na okres trzech, pięciu lub dziesięciu lat, a teraz przypada koniec ich ważności. Procedura wyrobienia nowego dokumentu nie jest zbyt skomplikowana. Konieczne jest wypełnienie wniosku o wydanie nowego prawa jazdy. Musimy przy tym okazać dowód osobisty, oddać stary blankiet oraz dostarczyć do urzędu zdjęcie.

Co nam grozi za brak ważnego prawa jazdy?

A co w przypadku, kiedy poruszamy się bez ważnego prawa jazdy? Jeśli termin naszego dokumentu wygasł, jesteśmy traktowani jak kierowcy bez uprawnień. W takim przypadku grozi nam oczywiście mandat karny. Jego wysokość to 1500 złotych, jednak w niektórych przypadkach możemy zapłacić aż do 5000 złotych. W skrajnych sytuacjach, kiedy sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 30 tysięcy złotych.

ZOBACZ: Jakie auta policjanci kontrolują najczęściej?

Pożar samochodu w Rzeszowie
Listen on Spreaker.