Włączaj pralkę tylko o tej porze. Szybko zauważysz różnicę

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Ciekawostki

Włączaj pralkę tylko o tej porze. Szybko zauważysz różnicę

2023-12-30 11:35

Każda domowa czynność poniekąd wiążę się z kosztami. Oglądanie telewizji, pranie, gotowanie, odkurzanie, czy nawet wycieranie blatów. To wszystko można przeliczyć na konkretne kwoty, które później widzimy na rachunkach za prąd czy wodę. Każdy z nas stara się ograniczyć zużycie prądu, więc warto wiedzieć, jak to zrobić skutecznie.

Domowe czynności generują koszta

Każda domowa czynność generuje koszty. Pojedyncze odkurzanie, czy pranie to kwestie zaledwie kilkudziesięciu groszy, jednak ich zwielokrotnioną w ciągu miesiąca ilość można już dość wyraźnie zauważyć na rachunku za prąd. Każdy gospodarz chce ograniczać zużycie prądu, wody i pozostałych mediów, jednak nie każdy wie, jak to robić. Oczywiście, że włącznie pralki rzadziej da efekt, ale istnieje sposób, aby po pierwsze zaoszczędzić, a po drugie prać tak samo często jak dotychczas. Jak? Tłumaczymy.

ZOBACZ: Tego nie wolno robić w Andrzejki. To ściągnie na ciebie pecha

Ile płacimy za jedno pranie?

Przy obecnych kosztach za energię elektryczną można policzyć ile kosztuje jedno pranie. Wszystko jednak zależy od tego w jakiej temperaturze pierzemy, ile kilogramów prania, a także jak oszczędną mamy pralkę. Mimo tych czynników przyjęło się, że przy cenie 1 zł za 1 kWh za jedno pranie płacimy do 60 gro do 1 zł. Stąd wiemy, że za robienie prania przez miesiąc możemy zapłacić od kilku do nawet kilkunastu złotych. Jak ograniczyć te koszty?

Włączaj pralkę tylko wtedy – zaoszczędzisz na rachunkach

Gospodarstwa domowe rozliczają się za prąd z przedsiębiorstwami na podstawie własnej taryfy. Te są różne, np. jedna cena prądu przez całą dobę (taryfa G11), albo wyższe i niższe stawki w wybranych godzinach (taryfa G12). Jeżeli korzystasz z tej drugiej, to warto wiedzieć, że najmniej za prąd zapłacisz w godzinach od 22.00 do 6.00 rano. Niestety, robienie prania w środku nocy może być uciążliwe, dlatego wiedz, że niższe stawki obowiązują także w godzinach 13.00-15.00. To idealne rozwiązanie dla osób, które pracują na home office.

Radio Eska: Ta dziewczyna ma głos jak sanah! Opadła nam szczęka, gdy ją usłyszeliśmy