Koronawirus na Podkarpaciu. Raport Ministerstwa Zdrowia: czwartek 09.12.2021

i

Autor: pixabay.com Koronawirus na Podkarpaciu. Raport Ministerstwa Zdrowia: czwartek 09.12.2021

Wirusolog ostrzega. Nowe warianty koronawirusa dotrą także do Polski

2022-12-15 10:03

Wkrótce do Polski mogą dotrzeć nowe warianty koronawirusa. Chodzi o subwarianty BQ.1 i BQ1.1. Wirusolog ostrzega, że w najbliższym czasie będą one dominujące w naszym kraju.

Obecnie w Europie dominują dwie nowe mutacje Omikronu - subwarianty BQ.1 i BQ 1.1. Lada chwila spodziewamy się, że te wirusy dotrą także do Polski i będą dominowały w naszym kraju - powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.  Wirusolog podkreśliła, że obecnie kraje Bliskiego Wschodu zmagają się jednocześnie z epidemią SARS-CoV-2 i MERS-CoV. Jak wyjaśniła, należą one do tej samej rodziny koronawirusów. - Co więcej, obydwa wirusy atakują dokładnie te same komórki i wykorzystują te same mechanizmy w ich wnętrzu do powielania swojego materiału genetycznego – powiedziała prof. Szuster-Ciesielska.

Profesor zaznaczyła, że jeśli dojdzie do jednoczesnego zakażenia obydwoma wirusami, istnieje spore prawdopodobieństwo na tzw. rekombinację, czyli wymiany fragmentów materiału genetycznego. Jako przykład podała koinfekcję różnymi wirusami oddechowymi.

Jednocześnie podkreśliła, że nie chodzi tu o to, aby straszyć społeczeństwo. Szansa na to, aby szczep XBB pojawił się i zaczął panować w Europie, jest według niej bardzo mała.

Obecnie w Europie dominują dwie nowe mutacje Omikronu - subwarianty BQ.1 i BQ 1.1. W Anglii stanowią około 50 proc., we Francji – 70 proc., w Niemczech – 30 proc. odsetka zakażeń koronawirusem.

Poradnik zdrowie: brytyjski wariant

Nowe warianty koronawirusa dotrą do Polski

- Lada chwila spodziewamy się, że te wirusy dotrą także do Polski i będą dominowały w naszym kraju – powiedziała profesor. Przekazała, że w przypadku zakażenia subwariantem BQ.1 częściej pojawiają się inne objawy, niż przy dotychczasowych infekcjach.

- Raczej nie obserwuje się objawów ze strony dolnych dróg oddechowych. Osoby zakażone tym szczepem zwykle zgłaszają objawy przeziębienia: ból gardła, katar, bóle mięśni, kaszel i bóle głowy. Ale częściej pojawiać się będą objawy gastryczne - biegunka, wymioty, bóle brzucha – uzupełniła.