Skąd pochodzi twoje nazwisko? Sprawdzisz to w kilka sekund!

i

Autor: Unsplash.com

ciekawostki

Wiesz, skąd pochodzi twoje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka sekund!

2024-02-10 11:45

Jeśli kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie o pochodzenie swojego nazwiska, przychodzimy z odpowiedzą. Wbrew pozorom ustalenie jego genezy jest bardzo proste! Ogromnym ułatwieniem w poszukiwaniu historii nazwiska jest Internetowy Słownik Nazwisk.

Wiesz, skąd pochodzi twoje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka sekund!

Jeśli zastanawiasz się, skąd pochodzi twoje nazwisko, teraz będziesz miał możliwość zaspokojenia swojej ciekawości. A wszystko za sprawą Internetowego Słownika Nazwisk, który coraz prężniej działa w sieci. Tworzony jest on już od 2014 roku i do tej pory jego autorki zgromadziły w bazie informacje o ok. 30 tys. najpopularniejszych polskich nazwisk.

W słowniku uwzględniono takie dane, jak statystyki, ile osób nosi w Polsce dane nazwisko, w których rejonach kraju jest ono popularne. Ponadto autorki zbierają też informacje o możliwej genezie nazwisk, ich odmianach i wariantach, a także powiązanych z nimi zapisach historycznych. Czyni to z Internetowego Słownika Nazwisk wyjątkowo przydatne i kompletne narzędzie poszukiwań informacji.

Historia nazwisk

Kiedy zaczęto nadawać pierwsze nazwiska? Ich historia sięga XIV wieku. Na początku były one nadawane rodom szlacheckim. Miały one stanowić ułatwienie i pomoc w odróżnianiu osoby noszących to samo imię. Na przestrzeni kolejnych kilku wieku zyskiwały na popularności. Na dobre nadawanie nazwisk rozpowszechniło się dopiero w XVIII wieku. Równocześnie zmianie uległ też sposób, w jaki je tworzono.

Jak nadawano i tworzono nazwiska?

Pierwsze nazwiska noszone były przez przedstawicieli szlachty. Pomagały rozróżnić przedstawicieli poszczególnych rodów, co stanowiło ogromne ułatwienie podczas realizacji transakcji handlowych, dziedziczenia czy sporów i spraw politycznych. Nazwiska szły często w parze z pieniędzmi. Im bardziej zamożna była osoba, tym większe szanse na to, że miała nazwisko – ułatwiające precyzyjna identyfikację.

Razem z popularyzacją nazwisk, zaczęły otrzymywać je kolejne grupy społeczne. Po szlachcie z identyfikacji zaczęło korzystać zamożne mieszczaństwo, a następnie chłopi. Wpłynęło to także na sam sposób tworzenia nazwisk. Początkowo tworzono je od wykonywanych zawodów, nazw miejscowości i nazwisk ojców. Różniły się one także w zależności od przedstawicieli konkretnych grup społecznych. Nazwiska kończące na -ski i -cki tworzone były z myślą o szlachcie. Z czasem uległo to jednak zmianie i chłopi też zaczęli sięgać po konstrukcie z takimi końcówkami.

Jak sprawdzić historię nazwiska?

Szukając historii swojego nazwiska warto pierwsze kroki skierować na stronę Internetowego Słownika Nazwisk nazwiska.jip.pan.pl. Działa on – i to coraz prężniej – już od 2014 roku. W jego bazie zgromadzone są informacje o ok. 30 tys. najczęściej występujących w Polsce nazwiskach. Znajdziesz w nim m.in. statystyki dotyczące tego, ile osób dzieli z tobą nazwisko, w których rejonach jest ono najpopularniejsze. Nie brak tu też informacji o potencjalnej genezie nazwisk i zapisach historycznych powiązanych z nimi, ale też o ich wariantach i odmianach.

Zlot Morsów w Mielnie