Wsie na Podkarpaciu

Wielkie Oczy na Podkarpaciu. Miejscowość z nietypową nazwą na Podkarpaciu. Skąd się wzięła?

2024-11-04 16:45

Skąd pochodzi nazwa Wielkie Oczy? Miejscowość nosząca ją leży w województwie podkarpackim. Jej nazwa - nie da się ukryć - jest dość nietypowa. Wiadomo jednak skąd czerpała swoje źródła. Postanowiliśmy to sprawdzić. Przeczytajcie, skąd nazwa Wielkie Oczy!

Skąd pochodzi nazwa miejscowości Wielkie Oczy?

Wielkie Oczy to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie o tej samej nazwie. Znajdując się na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, w pobliżu granicy z Ukrainą, ma bogatą historię sięgającą XIV wieku. Początkowo miasto, uzyskało prawa miejskie w 1671 roku, a straciło je w 1935 roku.

Nazwę miejscowości przypisuje się dwóm stawom, które niegdyś znajdowały się w okolicy. Już w XVI wieku w Wielkich Oczach istniał kościół, będący filią parafii z Krakowca, a w 1667 roku Andrzej Modrzewski osadził w nim dominikanów. Z czasem wybudowano murowany kościół oraz niewielki klasztor.

Trudna historia Wielkich Oczu

W okresie dynamicznego rozwoju, miasto stało się centrum handlu i rzemiosła. W XIX wieku w miejscowości działały dwie garbarnie, cegielnie oraz liczne gorzelnie. W 1842 roku urodził się tutaj Bernard Henner, znany fotograf i radny Przemyśla. Na przełomie XIX i XX wieku Wielkie Oczy liczyły około 2000 mieszkańców różnych wyznań – Polaków, Rusinów i Żydów.

Niestety, po wojennych zniszczeniach w 1915 roku i podczas II wojny światowej, miejscowość zaczęła podupadać. Tragiczne wydarzenia, takie jak zbrodnie popełnione przez Ukraińską Policję Pomocniczą w 1943 roku, oraz działania OUN-UPA w 1944 roku, dotknęły społeczność lokalną.

   

W 1926 roku zlikwidowano klasztor dominikanów, a parafię przekazano diecezji przemyskiej. W 1986 roku upamiętniono ofiary II wojny światowej tablicą na frontonie kościoła, zawierającą nazwiska wielu mieszkańców.

Dawny charakter miasta odzwierciedla układ urbanistyczny z kwadratowym rynkiem, wokół którego znajdują się kamieniczki i drewniane domy. Obiekty sakralne różnych wyznań świadczą o współistnieniu wielu kultur. Wielkie Oczy to nie tylko miejsce z bogatą historią, ale także symbol dziedzictwa, które warto pielęgnować i poznawać. Współczesne połączenia kulturowe oraz architektura regionu przyciągają turystów, którzy pragną odkrywać jego niezwykłą przeszłość.

QUIZ. To fakt czy mit? Naukowe ciekawostki

Pytanie 1 z 15
Plamy z krwi można usunąć za pomocą Coca-Coli.

Skąd pochodzi nazwa miejscowości Wielkie Oczy?

Zobacz naszą galerię!

Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor:
Podkarpacie pod wodą. Skutki gwałtownych ulew