Wolne w Wielki Piątek? Co na ten temat mówią przepisy?
Więcej czasu wolnego przed świętami to marzenie większości z nas. Jak wiadomo to intensywny czas przygotowań, podczas którego każda wolna godzina ma znaczenie. W związku z tym sporo osób zastanawia się nad tym, czy Wielki Piątek może być dniem wolnym od pracy. Co mówią na ten temat przepisy. Jak pisze dziennik „Rzeczpospolita”, wolne w Wielki Piątek zależy od decyzji poszczególnych firm. Co istotne, pracodawca nie może zdecydować się na ewentualne obniżenie wynagrodzenia z tego powodu.
Każdy pracodawca może tak zrobić. Nie ma tutaj ograniczeń, gdyż jest to rozwiązanie korzystne dla pracowników. Taki przywilej nie ma też wpływu na urlop pracownika czy na wymiar jego czasu pracy – mówi cytowana przez „Rzeczpospolitą” Katarzyna Wilczyk, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski.
Co warte podkreślenia, pracodawca może przyznać nam wolne w Wielki Piątek, ale w zamian za to zażądać odrobienia godzin w innym terminie. Jak podkreślają prawnicy, istotny w tym przypadku jest wewnętrzny regulamin pracy. Jeśli w regulaminie nie ma zapisu o pracy w weekend, firma może kazać nam odpracować wolne wyłącznie w terminie od poniedziałku do piątku. Musi to także nastąpić w jednym okresie rozliczeniowym. Ponadto pracownik musi zostać odpowiednio wcześnie poinformowany o ewentualnych zmianach w grafiku.
ZOBACZ: TE DZIECI NIE ZOSTANĄ DOPUSZCZONE DO PIERWSZEJ KOMUNII