Gdzie jest najniższe bezrobocie na Podkarpaciu? Urząd Statystyczny publikuje dane
Podkarpacie często kojarzone jest z wyższym poziomem bezrobocia niż średnia krajowa, jednak nie wszystkie powiaty wpisują się w ten trend. W niektórych rejonach województwa mieszkańcy mogą cieszyć się stabilnym rynkiem pracy i większymi możliwościami zatrudnienia. Dane opublikowane przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie pokazują, że w wybranych powiatach bezrobocie utrzymuje się na wyjątkowo niskim poziomie, co świadczy o dynamicznym rozwoju lokalnej gospodarki.
Na niską stopę bezrobocia w tych miejscach wpływa wiele czynników, m.in. rozwój przedsiębiorczości, inwestycje krajowe i zagraniczne, a także skuteczne działania władz samorządowych wspierające rynek pracy. Wpływ na to mają także dobrze rozwinięte sektory przemysłowe, usługi oraz edukacja, które sprzyjają tworzeniu nowych miejsc pracy.
W końcu grudnia 2024 r. w województwie podkarpackim na 1 ofertę pracy przypadało 59 bezrobotnych (przed miesiącem – 45), natomiast w Polsce 21 bezrobotnych (przed miesiącem – 15). Najwięcej bezrobotnych na 1 ofertę pracy odnotowano w powiecie brzozowskim (3780), a najmniej w mieleckim (13). Należy dodać, że w powiecie przemyskim nie było żadnej oferty pracy - przekazuje Urząd Statystyczny w Rzeszowie.
Polecany artykuł:
Tu jest najniższe bezrobocie na Podkarpaciu. Mieszkańcy tych powiatów nie mogą narzekać
W końcu czwartego kwartału 2024 roku w województwie podkarpackim najwyższy odsetek wśród bezrobotnych stanowiły osoby posiadające wykształcenie policealne i średnie zawodowe/branżowe, natomiast najniższy odsetek stanowili bezrobotni z wykształceniem średnim ogólnokształcącym.
Warto zwrócić uwagę na powiaty, które mimo ogólnych trudności regionu, osiągają relatywnie niskie wskaźniki bezrobocia. Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz oraz przedsiębiorców, mieszkańcy tych powiatów mają większe możliwości zatrudnienia i rozwoju zawodowego. Należy jednak pamiętać, że sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna i zależy od wielu czynników, takich jak inwestycje, edukacja czy infrastruktura. Dlatego tak ważne jest ciągłe monitorowanie i wspieranie inicjatyw mających na celu poprawę warunków zatrudnienia w całym regionie.
W poniższej galerii prezentujemy listę powiatów, w których sytuacja na rynku pracy na Podkarpaciu jest najlepsza. Jeśli mieszkasz w jednej z tych okolic, masz powody do zadowolenia – znalezienie pracy w tych regionach jest zdecydowanie łatwiejsze niż w innych częściach województwa.
