Nowotwór jelita grubego to choroba, na którą każdego roku zapada średnio 18 tysięcy osób. Jak wynika ze statystyk, to druga przypadłość - zaraz po raku płuc - dopadająca Polaków. Choroba może rozwijać się w sposób bezobjawowy nawet przez kilka lat. Dlatego też równie istotne jak leczenie, jest jej szybkie zdiagnozowanie.
Bezpłatne badania przesiewowe w siedmiu placówkach na Podkarpaciu
Do tej pory do udziału w programie bezpłatnych przesiewowych badań jelita grubego zapisało się siedem placówek z Podkarpacia. Są to Szpital Specjalistyczny w Jaśle, Samodzielny Publiczny ZOZ w Rzeszowie, LUX MED w Rzeszowie, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie, MT MEDIC w Krośnie oraz Szpital Specjalistyczny w Brzozowie. Pełna lista placówek dostępna jest na stronie podkarpackiego NFZ.
Bezpłatne badania przesiewowe tylko dla wybranych pacjentów
Badania są w pełni darmowe i nie wymagają skierowania od lekarza rodzinnego. Jedynym warunkiem przystąpienia do przesiewowej kolonoskopii jest posiadanie odpowiedniego wieku.
Do programu mogą przystąpić wszyscy chętni pacjenci, którzy mają ukończoną określoną liczbę lat. Pierwszą grupą, która będzie mogła skorzystać z oferty, są pacjenci w wieku od 50 do 65 lat, którzy w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie byli poddawani temu zabiegowi i nie mają objawów chorobowych. Drugą grupę pacjentów stanowią osoby w wieku od 40 do 49 lat, u których w najbliższej rodzinie wykryto przypadek pojawienia się nowotworu jelita grubego.
Badanie jest nieinwazyjne i może zostać wykonane z użyciem znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Czas jego wykonywania jest uzależniony od konkretnego przypadku. Jednak standardowa procedura trwa zwykle od 15 do 45 minut.