Będzie stan nadzwyczajny?

i

Autor: Pixabay

W Polsce będzie stan nadzwyczajny? Jest komentarz rzecznika rządu w tej sprawie

2020-10-14 7:15

Dziennik Gazeta Prawna donosi, że polski rząd z powodu szybkiego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem rozważa wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Szpitale są przeciążone, dlatego mogą być tworzone szpitale polowe. Rzecznik rządu postanowił to skomentować.

Aktualizacja: Stan nadzwyczajny? Rzecznik rządu komentuje

Jest komentarz Piotra Mullera, rzecznika rządu w sprawie możliwości wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w Polsce. We wtorek 13  października poinfomował, że "ani Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, ani Rada Ministrów nie rekomendowały wprowadzenia stanu nadzwyczajnego określonego w Konstytucji". 

Dodał, że w Polsce istnieje za to wieloletnia ustawa, na mocy której możliwe są różne rozwiązania wprowadzane w czasie epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Dodał, że obecnie jest ogłoszony stan epidemii właśnie. 

Stan nadzwyczajny w Polsce?

Czy w Polsce będzie wprowadzony stan nadzwyczajny? Z ustaleń Dziennika Gazety Prawnej wynika, że taki wariant jest możliwy:

‒ Stan nadzwyczajny? Może być ogłoszony w tym tygodniu, może za dwa‒trzy tygodnie albo wcale ‒ przyznaje rozmówca DGP z rządu.

Dziennik zaznacza jednak, że to wciąż jedna z możliwości działań rządu, a nie pewnik.

Stan nadzwyczajny miałby wpłynąć na zwiększenie liczby personelu zaangażowanego w walkę z COVID-19:

- Dziś dużym problemem jest, że lekarze nie chcą pracować w szpitalach covidowych ‒ mówi informator DGP.

Do walki z pandemią można by także angażować obywateli i firmy. Wydaje się jednak, że kluczowym argumentem przeciwko wprowadzeniu takiego stanu jest kwestia możliwych odszkodowań dla ptzedsiębiorców.

Znaki zodiaku. Jakie cechy ma Byk, Skorpion lub Strzelec? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 12
Raz się żyje to dewiza życiowa...

W Polsce będą szpitale polowe?

Jednocześnie DGP sygnalizuje, że rząd nie wyklucza możliwości tworzenia szpitali polowych, na przykład w akademikach, czy hostelach. Co ważne, takie rozwiązanie było już sprawdzane na przykład we Włoszech.

Stan klęski żywiołowej?

‒ W rachubę może wchodzić wyłącznie stan klęski żywiołowej, gdyż stan wyjątkowy dotyczy nadzwyczajnych wydarzeń politycznych. Wprowadzenie stanu klęski umożliwia ograniczenie praw i wolności, w tym gospodarczej czy przemieszczania się ‒ powiedział DGP konstytucjonalista dr. hab. Jacek Zaleśny z UW.

Posłuchaj i sprawdź, dlaczego warto jest chili. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Ksiądz na mszy namawia do zdejmowania maseczek