Jak zaznaczył, "salamandra woli poruszać się w środowisku mokrym i wilgotnym". Jednocześnie pamiętajmy - zauważył leśnik - "że dotykanie ich może być dla nas groźnie".
- Są jedynymi w Polsce płazami, których okres godowy przypada we wrześniu. Ich aktywność w okresie godowym sprawia, że bez trudu spotykamy je w wilgotnych lasach liściastych Bieszczadów i Beskidu Niskiego - wyjaśnił rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Salamandry plamiste w lasach. Nie wolno ich dotykać
Marszałek przestrzega przed dotykaniem spotkanej salamandry.
Wydzielane ze skóry płaza substancje mogą spowodować kłopoty zdrowotne. Szczególnie groźne jest przetarcie oczu dłonią, którą dotykało się salamandrę - podkreślił.
Salamandry plamiste są największymi płazami ogoniastymi żyjącymi w naszym kraju; ich długość dochodzi do 25 cm. Żywią się m.in. dżdżownicami, ślimakami, gąsienicami. Przez pierwsze trzy miesiące żyją w wodzie. Później, przeobrażone, wychodzą na ląd. Dojrzałość płciową osiągają po trzech - czterech latach. Na wolności dożywają ok. dziesięciu lat.
Należą do zwierząt pospolitych w krajach Europy Środkowej i Południowej. W Polsce najczęściej można je spotkać w Karpatach i Sudetach; podlegają ochronie gatunkowej.
Polecany artykuł: