kino

i

Autor: pixabay.com W Jarosławiu rusza czwarty Podkarpacki Szlak Filmowy

Wydarzenia

W Jarosławiu rusza czwarty Podkarpacki Szlak Filmowy

2023-08-04 14:27

Projekcje filmowe, spotkania z twórcami, spacery śladem historycznych produkcji - to wszystko znajdzie się w programie otwarcia jarosławskiej edycji Podkarpackiego Szlaku Filmowego. Jarosław i jego okolice są kolejnym miejscem na mapie Podkarpacia, gdzie powstały produkcje filmowe. Kręcono tu sceny m.in. do „Katynia” Andrzeja Wajdy i „Eteru” Krzysztofa Zanussiego.

Spis treści

  1. W Jarosławiu rusza czwarty Podkarpacki Szlak Filmowy
  2. Jakie filmy obejrzymy na Podkarpackim Szlaku Filmowym?

W Jarosławiu rusza czwarty Podkarpacki Szlak Filmowy

Podkarpacki Szlak Filmowy to inicjatywa realizowana przez Podkarpacką Komisję Filmową od 2020 roku. Ma na celu edukację filmową, popularyzowanie kinematografii, twórców filmowych, dokumentowanie i upowszechnianie miejsc i historii związanych z powstałymi w regionie produkcjami. Jak przypomniała Jagoda Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej, pierwszym punktem na mapie szlaku były Jaśliska, miejsce realizacji zdjęć do takich filmów jak m.in.: „Boże Ciało” Jana Komasy, „Twarz" Małgorzaty Szumowskiej czy „Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego. Jako kolejny na szlaku znalazł się, w 2021 roku, Przemyśl, gdzie powstawały takie produkcje jak: „Wataha” HBO, „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy czy „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego.

Trzecim etapem było otwarcie w lipcu 2022 roku Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach, gdzie w dzikich plenerach regionu realizowano sceny do „Pana Wołodyjowskiego” Jerzego Hoffmana, „Wolnej soboty” Jerzego Janickiego, do pierwszego polskiego easternu „Rancha Texas” Wadima Berestowskiego. W tym roku do Podkarpackiego Szlaku Filmowego dołączy miasto Jarosław i jego okolice. Mazepa wskazała, że jarosławski szlak obejmuje historię realizacji takich filmów jak: „Katyń” Andrzeja Wajdy, „Eter” Krzysztofa Zanussiego, „Najlepsze w świecie” Stanisława Jędryki oraz serialu TVP „1920. Wojna i miłość”.

-Prezentuje również dwóch twórców, którzy urodzili się w Jarosławiu - Sama Spiegela, hollywoodzkiego producenta, wielokrotnego zdobywcę Oscara, m.in. za "Lawrence’a z Arabii - Davida Leana, "Na nabrzeżach" - Elii Kazana czy "Most na rzece Kwai" - Davida Leana, oraz utalentowanego i nagradzanego twórcę animacji młodego pokolenia Marcina Podolca, reżysera takich filmów jak "Insekt" czy "Colaholic” – wymieniła Mazepa.

Jakie filmy obejrzymy na Podkarpackim Szlaku Filmowym?

Pierwszy dzień wydarzenia zwieńczy projekcja filmu „Na nabrzeżach”, w reż. Elii Kazana z 1954 r., którego producentem był Sam Spiegel. Projekcję filmu poprzedzi koncert na jarosławskim Rynku, w którym zagra zespół „Nachum”, sięgający do twórczości żydowskiego kompozytora pochodzącego z Rzeszowa- Nachuma Sternheima, który tworzył na początku XX wieku. Trzydniowe wydarzenie, które potrwa do niedzieli, wypełnią plenerowe i kinowe projekcje filmowe, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, wystawy tematyczne, spacery śladem historycznych produkcji oraz koncert muzyki żydowskiej.

W programie znalazła się też projekcja dokumentu „Sam Spiegel podbija Hollywood” (reż. R. De Young, S. Wellink, 2018), połączona z rozmową z Michałem Oleszczykiem, krytykiem filmowym, znawcą kina amerykańskiego, twórcą popularnego podcastu SpoilerMaster. Zdaniem Mazepy wartym szczególnej uwagi wydarzeniem trzeciego dnia otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jarosławiu będzie spotkanie z twórcami filmów powstałych w tym mieście: reżyserem „Eteru” Krzysztofem Zanussim i producentem filmu Januszem Wachałą oraz scenografką do „Katynia” Magdaleną Dipont i kierownikiem tej produkcji Kamilem Przełęckim.

Wydarzenie zakończy wieczorny pokaz filmu „Katyń”. Trzydniowej imprezie towarzyszyć będą m.in. wystawy czy atelier fotograficzne z dawnych lat, w ramach którego będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie w historycznych wnętrzach Kamienicy Orsettich.

ZOBACZ: DRUGI DZIEŃ RE:RZESZÓW FESTIVAL 2023

Książę William w brytyjskiej bazie wojskowej na terenie lotniska w Rzeszowie