Pierzesz ubrania w 40 stopniach? Robisz błąd!

i

Autor: pexels

porady

W ilu stopniach powinno się prać ubrania? Wiele osób robi to w 40 stopniach i popełnia duży błąd

2024-02-10 11:45

Przestań prać ubrania w 40 stopniach. Od teraz. Już. Jak się okazuje, zmiana nawet o 10 stopni w dół jest ogromna. Warto o tym wiedzieć, tym bardziej w w kontekście tegorocznych zmian w prawie i rosnących rachunków za prąd.

W ilu stopniach powinno się prać ubrania? Wiele osób robi to w 40 stopniach i popełnia duży błąd

Dlaczego nigdy nie powinno się prać ubrań w 40 stopniach? To pytanie, na które odpowiedź po prostu trzeba poznać i to jak najszybciej. Może ona przełożyć się na realne efekty – widoczne zarówno w portfelu, jak i na samych ubraniach. Zanim zatem uruchomisz następnym razem pralkę, z domyślnym ustawieniem na 40 stopni, skręć pokrętło na 30.

Pranie w 40 stopniach

Nie ukrywajmy, ustawienia pralki najczęściej nie są tematem spędzającym sen z powiek. Pranie jest raczej czynnością, którą wykonujemy rutynowo, według znanemu nam schematu. Rzadko zdarzają się tu niespodzianki. Warto jednak zmienić niektóre nawyki. Jednym z nich są ustawienia temperatury. Choć wydawać by się mogło, że różnica między 30 a 40 stopniami nie będzie miała większego znaczenia, są to tylko pozory.

Te 10 stopni może znacząco wpłynąć na zużycie energii, którą pralka pobiera w czasie prania. Jak się okazuje, urządzenie pobiera prawie dwa razy więcej energii, w przypadku prania w 40 stopniach. W przypadku programu na 30 stopni jest to 0,3 kWh, z kolei dla 40 stopni – 0,5 kWh.

ZOBACZ TAKŻE: Ile kebabów i pizzy może kupić Polak za minimalne wynagrodzenie?

W tym momencie naturalnie pojawia się pytanie o to, czy pranie będzie czyste, pomimo zmniejszenia temperatury. Odpowiedź brzmi: tak. Obecnie zarówno technologia prania, jak i skuteczność detergentów pozwalają na skuteczne dopranie ubrań nawet w temperaturze 20 stopni. 30 jest zatem optymalne ze względów ekonomicznych. Dodatkowo niższa temperatura prania jest łagodniejsza dla ubrań. Znaczy to, że jej zredukowanie do 30 stopni, pozwoli zachować im na dłużej świetny wygląd i moc kolorów.

Pranie w niższej temperaturze jest też bardziej przyjazne dla środowiska. Jej zmniejszenie do 30 stopi pozwala zmniejszyć emisję CO2 o nawet o 35 procent – jak wynika z danych niemieckiej Federalnej Agencji Środowiska.

Kiedy prać w 60 albo 90 stopniach?

Wyższe temperatury prania mogą być wykorzystane w przypadku wsadu o szczególnych potrzebach higienicznych. Dotyczyć to może zabrudzonych tłuszczem ścierek kuchennych, ręczników czy pościeli osób chorych na choroby zakaźne.

Zalecenia dotyczące prania w niższych temperaturach wydał Stiftung Warentest. Jest to niezależna fundacja. Jej zadaniem jest przeprowadzanie testów porównawczych najróżniejszych produktów i usług. Oznacza to, że nikt z zewnątrz nie wpływa na to, co i w jaki sposób zostanie przetestowane.

Strajk rolników w Rzeszowie