Klecanka rdzaworożna

i

Autor: Wikipedia / Alvesgaspar Klecanka rdzaworożna

Ciekawostki

Uważajcie! Te owady są gorsze niż osy! Spotkacie je już w Polsce

2024-05-24 14:29

Do złudzenia przypominają osy, właśnie dlatego są z nimi często mylone. Pozory w tym przypadku mylą! Charakter tych owadów jest jeszcze gorszy... Klecanka rdzaworożna - bo o niej mowa - jest bardziej agresywna od osy i na dobre zadomowiła się już w Polsce. Jak postępować, gdy na nią natrafimy?

Niebezpieczne owady w Polsce - Klecanka rdzawonożna 

Klecanka rdzawonożna jest owadem powszechnie występującym w Polsce. Nie byłaby aż tak problematyczna, gdyby nie to, że nie stroni od obecności ludzi. Wprost przeciwnie. O ile można ją spotkać także na łąkach i w lasach, często buduje gniazda blisko zabudowań albo dosłownie na nich. Dlaczego może to być uciążliwe czy wręcz niebezpieczne?

Owad ten jest jednym z groźniejszych w Europie, jeśli chodzi o skalę bólu po użądleniu. Tak, jest ono jednym z boleśniejszych! Właśnie dlatego ich obecność w pobliżu siedlisk ludzkich powinna szczególnie niepokoić i skłaniać do natychmiastowej reakcji - jeszcze zanim insekty zdążą zbudować gniazdo.

Jak rozróżnić klecankę i osę?

Klecanka do złudzenia przypomina osy. Ma czarno-żółte ubarwienie, które tylko minimalnie odróżnia oba gatunki. Owady te posiadają charakterystyczne plamki. Równocześnie ich ciało jest bardziej smukłe. Ich największa aktywność przypada na okres wiosenno-letni, a nawet wczesno jesienny. Przypada na miesiące od kwietnia do października. Jeśli chodzi o rozmiar klecanki rdzaworożnej, jest on większy od zwyczajnej osy. Sięga w przypadku samicy 12-15 mm. Samce są jeszcze większe - mogą mierzyć nawet 16 mm. Największe osobniki mogą osiągnąć nawet 19 mm! 

5 mitów o opiece nad zwierzakami, w które ich opiekunowie powinni przestać wierzyć w 2024 roku

Zobacz też naszą galerię!