Uwaga na czad! Podkarpaccy strażacy przypominają o niebezpiecznym dla zdrowia i życia tlenku węgla

i

Autor: Unsplash.com/ Ilse Driessen

Uwaga na czad! Podkarpaccy strażacy przypominają o niebezpieczeństwie

2021-09-30 15:07

Czad uwalnia się podczas spalania każdego materiału używanego do ogrzewania mieszkań - zarówno drewna, gazu, oleju opałowego, jak również węgla czy nawet papieru. Do objawów zatrucia czadem zaliczyć należy m.in. ból głowy, oddech przyspieszony lub nieregularny, osłabienie, duszności, nudności i zaburzenia orientacji.

Sezon grzewczy, to także okres, w którym strażacy mają sporo pracy. Więcej interwencji, w okresie jesienno-zimowym, odnotowują zwłaszcza w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Wtedy wzywani są najczęściej do zatruć czadem, czyli tlenkiem węgla oraz pożarów, spowodowanych na przykład przez wadliwe urządzenia grzewcze. Dlatego podkarpaccy strażacy przypominają o niebezpieczeństwie jakie niesie za sobą czad. Na co zwracać uwagę i jak zabezpieczyć się przed zagrożeniem?

CZYTAJ TAKŻE: Koniec Spisu Powszechnego 2021: 5 tysięcy złotych kary za nie spisanie się

Podkarpaccy strażacy przypominają o niebezpieczeństwie. Co trzeba wiedzieć o czadzie?

- Czad jest bezbarwnym i bezwonnym, silnie trującym gazem. Powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Powstaje przy spalaniu każdego materiału palnego - zarówno drewna, gazu, oleju opałowego, jak również węgla czy nawet papieru - wyjaśnia Marcin Betleja, rzecznik podkarpackich strażaków.

Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie wchłaniany jest do krwiobiegu, uniemożliwiając przy tym prawidłowe rozprzestrzenianie się tlenu we krwi i powodując przy długotrwałym narażeniu lub większych dawkach śmierć przez uduszenie. Do objawów zatrucia tlenkiem węgla zaliczyć należy m.in.:

  • ból głowy
  • oddech przyspieszony lub nieregularny
  • osłabienie
  • duszności
  • nudności
  • zaburzenia orientacji

Jak zabezpieczyć się przed zagrożeniem?

Główną przyczyną zatruć jest niesprawność przewodów wentylacyjnych, kominowych, spalinowych i dymowych. By zminimalizować ryzyko zatrucia czadem, warto zaopatrzyć się w specjalną czujkę, która w przypadku pojawienia się tlenku węgla w pomieszczeniu, poinformuje o tym lokatorów, ostrzegając przed niebezpieczeństwem.

Jak pomóc w przypadku zatrucia? Jeśli nie ma zagrożenia dla ratującego - poszkodowanemu trzeba zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza i wynieść go w bezpieczne miejsce. Jeśli zagrożenie dla ratującego istnieje - akcję należy zostawić wezwanym wcześniej na miejsce służbom.

Ewakuacja mieszkańców bloku na os. Piastów w Krakowie
Sonda
Jak oceniasz zmiany w programie 500 plus?