Rząd Olafa Scholza bez wotum zaufania. Co dalej?
Aż 349 deputowanych odrzuciło wniosek o wotum zaufania, 207 deputowanych udzieliło kanclerzowi poparcia i 116 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Tak prezentują się wyniki nad wotum zaufania dla kanclerza Niemiec Olafa Scholza i jego rządu. Kanclerz zapowiedział, że niezwłocznie zwróci się do prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z wnioskiem o rozwiązanie Bundestagu. Głowa państwa ma na podjęcie decyzji czas do 6 stycznia.
Niemieckie prawo przewiduje, że przyśpieszone wybory mogą się odbyć, gdy kanclerz wpierw ogłosi głosowanie nad wotum zaufania, a następnie je przegra. Ta przesłanka została spełniona więc teraz decyzja pozostała w rękach prezydenta. Zaś Steinmeier już wcześniej sygnalizował gotowość do przedterminowego zakończenia kadencji obecnego rządu.
Rada Ministrów, której przewodniczyć będzie Socjaldemokratyczna Partia Niemiec będzie jeszcze rządzić aż do lutego, kiedy w Niemczech odbędą się przyspieszone wybory, a dokładnie do 23 lutego, siedem miesięcy przed pierwotnym terminem.
Kierowana przez Scholza koalicja rządowa SPD, Zielonych i FDP utraciła większość po dymisji w listopadzie ministra finansów Christiana Lindnera z FDP. Przegrane głosowanie w sprawie wotum zaufania jest jedynym zgodnym z konstytucją sposobem doprowadzenia przez urzędującego kanclerza do przyspieszonych wyborów.
Kto przejmie władze w Niemczech?
Aktualnie faworytem to zastąpienia obecnego rządu jest CDU, czyli największe opozycyjne ugrupowanie w parlamencie. Jej liderem jest Friedrich Merz, który krytykuje Olafa Scholza za jego rządy. Merz jest kandydatem do zastąpienia Scholza.
Pozostawia pan kraj pogrążony w największym kryzysie gospodarczym w powojennej historii – mówił Merz podczas dyskusji nad udzieleniem wotum zaufania rządowi.
Sondaże przeprowadzane w Niemczech również wskazują, że CDU/CSU może liczyć na zwycięstwo w lutym 2025 roku.
Polecany artykuł: