Uniwersytet Rzeszowski o protestach: "Wolny wybór jest naszym prawem i przywilejem"

2020-10-29 12:52 a.z.
Rzeszów nadal strajkuje! Kobiety znów wyszły na ulice miasta [ZDJĘCIA, WIDEO]
Autor: Marzena Mazurek-Herjan

Nie musimy się we wszystkim zgadzać, ale wolny wybór jest naszym prawem i przywilejem, którego nie wolno nam odbierać- pisze w swoim oświadczeniu Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego. Władze uczelni zabrały głos w sprawie organizowanych od kilku dni protestów. W swoim oświadczeniu Senat apeluje zarówno do władz Rzeczypospolitej Polskiej o rozsądek i podjęcie dialogu społecznego, jak również do protestujących-

Nie ustają protesty w podkarpackich miastach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W środę wieczorem, tylko w Rzeszowie na ulice wyszło 2,5 tysiąca osób, które wyrażały swoje niezadowolenie.

Ale na ulice Rzeszowa wyszli wczoraj nie tylko przeciwnicy ostatniego orzeczenia trybunały konstytucyjnego. Kościołów bronili między innymi kibice i działacze ruchu narodowego. Ci zebrali się wokół kościołów. Do przepychanek nie doszło, bo protestujących oddzielał kordon policji.

Teraz głos w sprawie zabrał rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek. Ten w specjalnym oświadczeniu zaapelował o rozsądek i i podjęcie szerokiego dialogu społecznego w imię zasady równości uznającej obecność różnych światopoglądów, wyobrażeń i postaw. Tak potrzebna dziś zgoda nie jest możliwa bez zagwarantowania fundamentalnej zasady wolności i zaakceptowania zróżnicowanego społeczeństwa we wszystkich jego aspektach, co jest podstawą cywilizacyjnego rozwoju - dodaje rektor.

Zaapelował też do wszystkich biorących czynny udział w protestach  o unikanie agresji, wszelkich prowokacji i wzajemny szacunek.   

Ale to nie wszystko, bo rektor i senat uniwersytetu wyraził zaniepokojenie pogłębiającą się polaryzacją postaw społecznych w czasie postępującej pandemii. Niezależnie od dzielących nas różnic, jesteśmy obywatelami i wszystkim skonfliktowanym stronom powinno zależeć na osiągnięciu porozumienia, aby  nie doprowadzić do katastrofy. Nie musimy we wszystkim się zgadzać, ale wolny wybór jest naszym prawem i przywilejem, którego nie wolno nam odbierać. Poza byciem częścią ludzkości łączy nas również umiejętność myślenia.

Dziś możemy spodziewać się kolejnej fali protestów - te odbędą się w największych miastach naszego województwa.

Posłuchaj o wartościach odżywczych owoców. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Kolejny dzień protestów w Rzeszowie