Spis treści
- Jak liczona jest emerytura?
- Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?
- Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?
Jak liczona jest emerytura?
Po zdecydowaniu się na przejście na emeryturę i złożeniu wniosku o wypłatę tego świadczenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi podzielić kapitał, który zebraliśmy przez cały okres płacenia składek, przez „dalsze trwanie życia”. - Wynik tego działania jest emeryturą. Jeśli ktoś nie wypracował stażu ubezpieczeniowego (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), a przez krótki czas odprowadzał składki, faktycznie musi liczyć się z tym, że otrzyma bardzo niskie świadczenie - zaznaczył "Fakt". Z informacji ZUS, którą przekazano pod koniec 2022 roku wynika, że emeryturę poniżej minimalnej kwoty świadczenia pobiera w Polsce ponad 360 tys. osób.
CZYTAJ TAKŻE: Emerytury na Podkarpaciu są najniższe w całej Polsce. Mamy dane za 2022 rok
Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do których dotarł „Fakt” wynika, że najniższa emerytura w Polsce wynosi zaledwie… 2 grosze. Beneficjentem świadczenia jest mieszkaniec Wrocławia, którzy zdecydował się przejść na emeryturę w wieku 65 lat, ale składki odprowadził zaledwie za jeden miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej.
Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?
Przypomnijmy, że 1 marca emerytury w Polsce przeszły waloryzację. Przed tą datą najwyższa emerytura wypłacana w naszym kraju wynosiła prawie 38 tysięcy złotych. Po waloryzacji to już 43 412 złotych – tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Z takiej miesięcznej wpłaty na konto może cieszyć się 86-latek, mieszkaniec Sosnowca. Imponującą wysokością swojej emerytury może pochwalić się także mieszkaniec Warszawy. Po 61 latach na kierowniczym stanowiska mężczyzna pobiera co miesiąc od ZUS-u 36 390 zł brutto.
ZOBACZ: Komunijne prezenty rodem z PRL. Za tym szalały dzieciaki!