Ile kosztuje ślub kościelny? Ile dać księdzu, kościelnemu i organiście?

i

Autor: pexels.com

Tyle kosztuje ślub kościelny. Kwoty dla księdza, kościelnego i organisty

2023-02-23 12:58

Wydatki związane ze ślubem kościelnym to jedna z poważniejszych kwestii, jakie mają przed sobą przyszli małżonkowie. Szukając odpowiedzi, trudno znaleźć konkretne kwoty. W kościołach raczej nie dostaniemy cennika, ale wygląda na to, że inflacja dotknęła także księży.

Ile kosztuje ślub kościelny?

Na pytanie ile kosztuje ślub kościelny, trudno znaleźć konkretną odpowiedź. Pary planujące legalizacje swojego związku spotykają się z różnymi kwotami, w zależności od parafii. Zazwyczaj księża nie podają kwot, a jedynie naprowadzają przyszłych małżonków na trop. Opłata dana księdzu to jednak wyłącznie część wszystkich wydatków, jakie czekają nas przed zawarciem małżeństwa.

Większość narzeczonych udając się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia szczegółów ślubu, podejmując kwestię pieniędzy, słyszy odpowiedź „co łaska”. Jest to jednak tylko grzecznościowa odpowiedź niektórych duchownych, którzy nie chcą wskazywać konkretnych kwot. Ile zatem faktycznie kosztuje ślub? Jeszcze pięć lat temu księża za odprawienie ceremonii ślubnej życzyli sobie od 200 do ponad 1000 złotych. Średnia wychodziła zatem około 600 złotych. Obecnie ceny niestety wzrosły, na co wpływ miała m.in. inflacja. Aktualna kwota, jaką powinniśmy dać księdzu to średnio od 500-600 do nawet 1500 złotych. Na takie kwoty możemy natknąć się na różnych forach internetowych, gdzie pary młode dzielą się swoimi doświadczeniami.

Opłata dla księdza to tylko część wydatków

Opłata, jaką dajemy księdzu jest jednak częścią całej sumy, z którą musimy się liczyć decydując się na ślub kościelny. O odpowiednią oprawę ceremonii dbają przecież także inne osoby. Za swoje obowiązki opłata należy się także kościelnym i organistom. Tańsi są ci pierwsi, bo liczą sobie zazwyczaj od 50 do 250 złotych. Organiści zazwyczaj pobierają od 150 do 400 złotych.

Już na tym etapie kwota sięga około 2000 złotych, a to jeszcze nie wszystko. Zapowiedzi przedślubne, w zależności od parafii, kosztują od 50 do około 300 złotych. Jak wygląda kwestia nauk przedmałżeńskich? Gdzieniegdzie są one darmowe, ale zazwyczaj trzeba za nie zapłacić. Nauki w wersji online kosztują średnio od 150 do 250 złotych. Pary chcące odbyć nauki w trybie przyspieszonym, są zmuszone do zapłacenia nawet 400 złotych.

Darmowe nie jest także oczywiście przyozdobienie świątyni. Tutaj jednak kwoty są bardzo rozbieżne, gdyż zależą one od wielu czynników, m.in. od użytych materiałów. Aktualnie trudno przygotować kościół za kwotę niższą niż 300 złotych. Maksymalna kwota to około 750 złotych. Więcej możemy jednak zapłacić, jeśli zdecydujemy się na usługi florystki. Wówczas należy liczyć się z kwotą sięgającą nawet 1000 złotych. 

Ślub kościelny Kurskich w Łagiewnikach. Relacja z uroczystości.