Post w Wielki Piątek

i

Autor: ks.sebastianpicur/TIkTok/pixabay.com Kogo nie obowiązuje post w Wielki Piątek?

Porady

Tych osób nie obowiązuje post w Wielki Piątek. Ksiądz wyjaśnił dlaczego

2024-04-01 15:19

Wielki Piątek to bardzo ważne święto katolickie. W ten dzień wiernych obowiązuje post ścisły. Muszą oni powstrzymać się od jedzenia pokarmów mięsnych i jeść tylko trzy posiłki przez cały dzień. Są jednak osoby, których post nie obwiązuje. Popularny na TikToku ksiądz Sebastian Picur z Podkarpacia zdradził, o kogo chodzi.

Kogo nie obowiązuje post w Wielki Piątek? Ksiądz wyjaśnia

Święta Wielkanocne zaczynają się już tak naprawdę w Wielki Czwartek. Wówczas w kościele katolickim obchodzimy Triduum Paschalne, które nawiązuje do męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Piątek to dzień, w którym wierni szczególnie skupiają się na upamiętnieniu Jezusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej. W zamian za to celebrowana jest Liturgia Męski Pańskiej. W ten dzień chrześcijan obowiązuje post ścisły. Jak się jednak okazuje, nie obowiązuje on wszystkich wiernych.

Jedna z użytkowniczek TikToka zapytała popularnego w mediach społecznościowych księdza Sebastiana Picura, czy kobietę w ciąży obowiązuje post w Wielki Piątek? Co ma do powiedzenia na ten temat duchowny?

W zależności od samopoczucia, kobieta w czasie błogosławionym może zrezygnować z postu ścisłego i normalnie spożywać posiłki. Zachęca się do wybrania innej formy pokuty, np. ograniczenia telefonu – mówi ksiądz Picur.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku osób chorych. Wszystko zależy od ich stanu zdrowia i samopoczucia. W pewnych przypadkach mogą zrezygnować z postu i jeść posiłki tak, jak w każdy inny dzień.

Post w Wielki Piątek

W Wielki Piątek wiernych obowiązuje post ścisły, czyli zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Co to oznacza? Zakłada powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, ale również ograniczenie się do spożycia jedynie trzech posiłków w ciągu dnia, z czego tylko jednego do syta. Post ilościowy dotyczy wszystkich osób w wieku 18-60 lat, a post jakościowy, obejmuje każdego wiernego, który ukończył 14 rok życia.

ZOBACZ: ŚWIĄTECZNE DEKORACJE I OZDOBY NA TARGU W RZESZOWIE

Święta w domu polskich gwiazd. Tak spędzą Wielkanoc
Listen on Spreaker.