Kogo nie obowiązuje post w Wielki Piątek? Ksiądz wyjaśnia
Święta Wielkanocne zaczynają się już tak naprawdę w Wielki Czwartek. Wówczas w kościele katolickim obchodzimy Triduum Paschalne, które nawiązuje do męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Piątek to dzień, w którym wierni szczególnie skupiają się na upamiętnieniu Jezusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej. W zamian za to celebrowana jest Liturgia Męski Pańskiej. W ten dzień chrześcijan obowiązuje post ścisły. Jak się jednak okazuje, nie obowiązuje on wszystkich wiernych.
Jedna z użytkowniczek TikToka zapytała popularnego w mediach społecznościowych księdza Sebastiana Picura, czy kobietę w ciąży obowiązuje post w Wielki Piątek? Co ma do powiedzenia na ten temat duchowny?
W zależności od samopoczucia, kobieta w czasie błogosławionym może zrezygnować z postu ścisłego i normalnie spożywać posiłki. Zachęca się do wybrania innej formy pokuty, np. ograniczenia telefonu – mówi ksiądz Picur.
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku osób chorych. Wszystko zależy od ich stanu zdrowia i samopoczucia. W pewnych przypadkach mogą zrezygnować z postu i jeść posiłki tak, jak w każdy inny dzień.
Post w Wielki Piątek
W Wielki Piątek wiernych obowiązuje post ścisły, czyli zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Co to oznacza? Zakłada powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, ale również ograniczenie się do spożycia jedynie trzech posiłków w ciągu dnia, z czego tylko jednego do syta. Post ilościowy dotyczy wszystkich osób w wieku 18-60 lat, a post jakościowy, obejmuje każdego wiernego, który ukończył 14 rok życia.
ZOBACZ: ŚWIĄTECZNE DEKORACJE I OZDOBY NA TARGU W RZESZOWIE
Polecany artykuł: