obwodowa komisja wyborcza

i

Autor: Wikipedia / zdjęcie ilustracyjne Obwodowa Komisja Wyborcza

Wydarzenia

Trzecia Droga odwołuje się do PKW. Chodzi o odmowę rejestracji kandydata koalicji do Senatu!

2023-09-11 15:25

Trzecia Droga złożyła w poniedziałek odwołanie do PKW od decyzji Okręgowej Komisji Wyborczej w Rzeszowie, która odmówiła rejestracji kandydata na senatora zgłoszonego przez ten komitet wyborczy. Kandydatem tym był Paweł Bartoszek.

OKW w Rzeszowie odmówiła zarejestrowania kandydata Trzeciej Drogi do Senatu

Okręgowa Komisja Wyborcza w Rzeszowie odmówiła zarejestrowania kandydata Trzeciej Drogi do Senatu w okręgu nr 54, który obejmuje m.in. powiaty niżański i stalowowolski na Podkarpaciu. Powodem jest brak podpisu pełnomocnika wyborczego komitetu. Pierwotnie kandydatką Trzeciej Drogi w tym okręgu była Małgorzata Zych. Decyzją sygnatariuszy paktu senackiego straciła jednak rekomendację. Małgorzatę Zych miał zastąpić samorządowiec i społecznik Paweł Bartoszek.

W poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie politycy Trzeciej Drogi (PSL i Polska 2050) poinformowali o złożeniu do PKW odwołania od decyzji OKW w Rzeszowie.

– Dzisiaj złożyliśmy odwołanie do Państwowej Komisji Wyborczej, w którym bardzo dokładnie tłumaczymy nasze racje. Twierdzimy, że zostały naruszone dwa przepisy Kodeksu wyborczego – artykuł 211 i 215, a także artykuł 7. konstytucji, który nakazuje organom władzy publicznej działać na podstawie i w granicach prawa. I nie przewiduje, że Okręgowa Komisja Wyborcza będzie do tego prawa dopisywała dodatkowe wymogi – powiedział pełnomocnik wyborczy KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni, Stanisław Zakroczymski.

Według niego "Okręgowa Komisja Wyborcza uznała się za organ wyższy niż parlament, niż Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej".

– Mianowicie dopisała do ustawy wymóg podpisu własnoręcznego pod pełnomocnictwem do dokonania tej czynności. Tymczasem z ustawy absolutnie taki wymóg nie wynika. Osoba, która zgłaszała kandydata, dysponowała moim upoważnieniem zgodnie z prawem wydanym, z podpisem elektronicznym – zaznaczył Zakroczymski.

Zwrócił uwagę, że "zgodnie z polskim prawem podpis elektroniczny jest równoważną formą deklaracji swojego podpisu".

– I stąd jest dla nas niezrozumiała sytuacja, w której Okręgowa Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji kandydata naszego komitetu w ramach paktu senackiego – powiedział Zakroczymski.

W ocenie obecnego na konferencji Pawła Bartoszka decyzja Okręgowej Komisji Wyborczej w Rzeszowie "jest nie tylko niezrozumiała, ale w świetle prawa niedopuszczalna".

– Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby w XXI wieku cyfryzacja utrudniała nam życie. Ona to życie powinna nam ułatwiać i w tym kierunku – według nas – powinniśmy iść – zaznaczył Bartoszek.

– Złożyliśmy pełnomocnictwo z pełnowartościowym podpisem kwalifikowanym. Na podstawie tego pełnomocnictwa zostało przyjęte w OKW w Rzeszowie zgłoszenie mojej kandydatury. Zostało ono przyjęte i nie wytknięto nam żadnych błędów, nie poproszono nas o uzupełnienie tej dokumentacji, nie mieliśmy takiej prośby – dodał Bartoszek.

Jak wynika z piątkowej uchwały rzeszowskiej OKW, koalicja zgłosiła kandydata 6 września br. przez osobę upoważnioną przez pełnomocnika wyborczego komitetu Trzeciej Drogi. Jak można przeczytać w uzasadnieniu OKW, zgodnie z zapisami Kodeksu wyborczego zgłoszenie kandydata dokonuje na piśmie pełnomocnik wyborczy lub upoważniona przez niego osoba.

– W razie zgłoszenia kandydata przez upoważnioną przez pełnomocnika osobę do zgłoszenia dołącza się dokument stwierdzający udzielone upoważnienie oraz dane upoważnionej przez pełnomocnika osoby – można przeczytać w uzasadnieniu.

Jak podkreśliła OKW, zgodnie z przepisami prawa upoważnienie musi być "opatrzone datą wystawienia oraz własnoręcznym podpisem pełnomocnika wyborczego".

– Upoważnione przedłożone Okręgowej Komisji Wyborczej w Rzeszowie nie zostało opatrzone własnoręcznym podpisem pełnomocnika wyborczego – zaznaczyła w swojej uchwale OKW.

Dodano w niej również, że Kodeks wyborczy nie przewiduje możliwości składania podpisów elektronicznych na zawiadomieniach przekazywanych okręgowym komisjom wyborczym. "Zatem upoważnienie przedstawione komisji powinno być podpisane własnoręcznie przez pełnomocnika wyborczego i dostarczone w oryginale do Okręgowej Komisji Wyborczej w Rzeszowie" – można przeczytać w uchwale.

Wybory w Rzeszowie. Konrad Fijołek ze wsparciem samorządowców z całej Polski [ZDJĘCIA]

Krzysztof Bosak - Debata Najważniejsze wybory