Takie drugie imiona rodzice najczęściej nadawali swoim dzieciom
Rodzice oczekujący na narodziny dziecka maja przed sobą trudne zadanie. Wybór imienia dla potomka to bardzo ważna kwestia. Tradycją stało się, że dziecku nadawane są dwa imiona. Niektóre wierzenia mówią, że taki zwyczaj pojawił się już w czasach prasłowiańskich. Drugie imię, według założeń, miało ochraniać duszę przed złem. Chrześcijański zwyczaj zakłada wykorzystywanie imion świętych, którzy mają być naszymi patronami przez całe życie.
Nadawanie dzieciom drugich imion nie jest zwyczajem obecnym tylko w Polsce. Taka praktyka stała się także popularna w licznych krajach europejskich. Na wschodzie zwykło się czerpać z imion ojców. W Rosji bardzo często możemy spotkać Siergiejewicza.
O drugich imionach mówią polskie przepisy, a konkretnie Prawo o aktach stanu cywilnego. Możemy tam przeczytać, że Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka. Oznacza to zatem, że rodzice mają możliwość, ale nie są zobligowani do nadania drugiego imienia swojemu dziecku. Wynika z tego także jasno, że istnieje ograniczenie maksymalnej liczby imion, od którego zdarzają się też odstępstwa, na przykład w sytuacji, gdy jeden rodzic jest obywatelem kraju, w którym dzieci mają więcej niż dwa imiona. W Polsce trzecie imię nadaje się zazwyczaj podczas sakramentu Bierzmowania, ale nie jest zapisywane do oficjalnych dokumentów.
Jesteście ciekawi, jakie drugie imiona rodzice najchętniej nadawali swoim dzieciom w 2023 roku? Zestawienie za cały rok nie zostało jeszcze opublikowane, ale znamy dane pochodzące z pierwszej połowy roku. Zapraszamy do naszej galerii. Dowiecie się z niej, jakie były najczęściej nadawane żeńskie i męskie imiona.