To najlepsze uzdrowiska w Polsce
Uzdrowiska to miejscowości słynące z leczniczych wód mineralnych, korzystnego mikroklimatu i zabiegów wspierających zdrowie. Popularne kurorty przyciągają kuracjuszy z całej Polski. Te miejsca oferują nie tylko możliwość odpoczynku, ale i regeneracji, szeroką ofertę zabiegów, które pomagają na różne schorzenia. Oprócz terapii uzdrowiska w Polsce oferują piękne krajobrazy, szlaki spacerowe i relaks w otoczeniu natury, łącząc leczenie z wypoczynkiem. Portal „Turyści.pl” stworzył ranking najlepszych uzdrowisko w Polsce na podstawie opinii kuracjuszy.
Spośród 140 komentarzy naszych czytelników, wyłoniliśmy zwycięzców. Po podliczeniu głosów, wiemy już, w których miejscach najchętniej się kurujecie – informuje portal Turyści.pl.
Oto najlepsze uzdrowiska według serwisu "Turyści.pl":
- I miejsce: Krynica-Zdrój – to jedna z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie miejsko-wiejskiej Krynica-Zdrój. Uzdrowisko jest położone w malowniczym Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Krynicę-Zdrój otaczają wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej, Jasiennika. Kurort leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i stanowi bazę wypadową w miejscowe góry.
- II miejsce: Kołobrzeg – to niezwykle popularne uzdrowisko, położone w północnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kołobrzeskim, u ujścia Parsęty do Morza Bałtyckiego. Uzdrowisko składa się z dziesięciu letnich kąpielisk morskich.
- III miejsce: Busko-Zdrój – to doceniane przez kuracjuszy miasto uzdrowiskowe położone w województwie świętokrzyskim, stolica powiatu buskiego, siedziba gminy Busko-Zdrój. W miejscowości znajduje się wiele popularnych sanatoriów.
- IV miejsce: Ciechocinek – to popularne miasto uzdrowiskowe położone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, na Kujawach. W miejscowości znajdują się m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe , zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje czy warzelnia soli.
- V miejsce: ex aequo Ustroń w województwie śląskim, blisko Beskidu Śląskiego, Lądek-Zdrój na Dolnym Śląsku oraz Iwonicz-Zdrój w województwie podkarpackim.
Iwonicz-Zdrój – perła podkarpackich uzdrowisk
Iwonicz-Zdrój to jedno z najstarszych i najbardziej cenionych uzdrowisk w Polsce. Historia miejscowości sięga XVI wieku, a jej sława opiera się na leczniczych wodach mineralnych i unikalnym mikroklimacie. Kuracjusze przyjeżdżają tu, by leczyć schorzenia układu oddechowego, pokarmowego oraz narządu ruchu.
Miasto zachwyca drewnianą architekturą uzdrowiskową, urokliwym parkiem zdrojowym i licznymi szlakami spacerowymi. Popularna jest ścieżka do Źródła Bełkotka, które słynie z naturalnie gazowanej wody mineralnej. W Iwoniczu odbywają się także kulturalne wydarzenia, a sanatoria oferują szeroki zakres zabiegów. To idealne miejsce na relaks i regenerację w otoczeniu natury.
ZOBACZ: Iwonicz Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce