Zaśmiecanie lasów na Podkarpaciu

i

Autor: E.K.

Informacje

Akcja „Rezerwat” – Straż Leśna na Podkarpaciu rusza do walki z naruszeniami w rezerwatach

2025-03-27 9:53

Lasy Państwowe rozpoczęły intensywne działania mające na celu ochronę rezerwatów przyrody. W ramach akcji „Rezerwat”, Straż Leśna skupi się na przeciwdziałaniu szkodnictwu leśnemu, kłusownictwu i innym zagrożeniom na terenach ponad stu podkarpackich rezerwatach. Jakie kary czekają tych, którzy nie przestrzegają przepisów o ochronie przyrody?

Ochrona rezerwatów pod specjalnym nadzorem

Rezerwaty przyrody to jedne z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce. Niestety, nielegalne działania ludzi coraz częściej zagrażają ich funkcjonowaniu. Nieuprawnione wycinki drzew, zaśmiecanie, wjazdy pojazdami silnikowymi czy kłusownictwo – to tylko niektóre z problemów, z którymi musi mierzyć się Straż Leśna. Właśnie dlatego Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydał polecenie rozpoczęcia akcji „Rezerwat”, której celem jest intensywna kontrola i prewencja na terenach objętych ochroną.

Strażnicy będą patrolować rezerwaty, przeprowadzać kontrole i podejmować działania wobec osób, które łamią przepisy. W razie potrzeby, sprawy będą kierowane do sądu, a za wykroczenia grozić mogą mandaty.

Cel akcji „Rezerwat” na Podkarpaciu?

Mamy w Podkarpaciu ponad 100 rezerwatów. Każdy z nich jest przedmiotem zainteresowania turystów, ludzi, którzy spacerują, badaczy, którzy chcą poznać przyrodę. W tych rezerwatach niestety bywa, że naruszane są zakazy i regulaminy, które wynikają z ustawy o ochronie przyrody.

Celem tej akcji jest właśnie przeciwdziałanie takim historiom jak zaśmiecanie rezerwatów, a mamy z tym do czynienia w wielu takich obiektach. Mówiąc już o szczegółach, to warto wspomnieć tutaj o rezerwacie Prządki, który przeżywa najazd turystów chociażby w czasie letnim, czy o rezerwacie Sobień, czy nawet bieszczadzkie rezerwaty, które już od wiosny zaczynają być odwiedzane tłumnie, takie jak rezerwat „Sine Wiry” – przełom Wetliny - mówi nam Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Zaśmiecanie lasów na Podkarpaciu

i

Autor: E.K.

Co grozi za nieprzestrzeganie zasad ochrony rezerwatów przyrody?

Nieprzestrzeganie zasad ochrony rezerwatów przyrody w Polsce może skutkować różnymi konsekwencjami prawnymi, w zależności od rodzaju wykroczenia. Oto najczęstsze kary:

  • Mandaty karne – za naruszenie regulaminu rezerwatu (np. wchodzenie na teren objęty ochroną ścisłą, hałasowanie, zanieczyszczanie środowiska) strażnicy leśni, policja lub inspektorzy ochrony środowiska mogą nałożyć mandat do 500 zł.
  • Grzywny – poważniejsze wykroczenia, takie jak niszczenie roślin, płoszenie zwierząt, biwakowanie lub rozpalenie ognia w rezerwacie, mogą skutkować grzywną do 5000 zł na podstawie Kodeksu wykroczeń.
  • Odpowiedzialność karna – jeśli czyn stanowi przestępstwo (np. nielegalna wycinka drzew, kłusownictwo, dewastacja unikalnych ekosystemów), sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat zgodnie z ustawą o ochronie przyrody.
  • Obowiązek naprawienia szkody – w przypadku wyrządzenia szkód środowiskowych sprawca może zostać zobowiązany do ich naprawienia na własny koszt.

Problem śmieci w polskich lasach

Warto pamiętać, że rezerwaty przyrody to miejsca szczególnie chronione, a ich niszczenie szkodzi całemu ekosystemowi. Dlatego ważne jest przestrzeganie zasad obowiązujących na tych obszarach.

W akcji „Rezerwat” nie chodzi tylko o karanie i jakieś takie demotywujące historie, ale chodzi przede wszystkim o uświadamianie, że rezerwat przyrody jest obszarem wyłączonym z ludzkiej działalności, a jeżeli jest udostępniony do zwiedzania, no to trzeba te zasady obowiązujące w nim respektować. Tak jest chociażby w przypadku Rezerwatu Prządki, chyba też taki sztandarowy rezerwat, gdzie wciąż widzimy uprawianie wspinaczki na przykład, co jest zabronione. Do tego dodałbym kwestię zaśmiecania rezerwatów, czy też wjazdu na tereny rezerwatów samochodami, czy pojazdami mechanicznymi w ogóle. Z tym właśnie problemem chcemy zmierzyć się, bo po prostu rezerwat musi być takim miejscem, które zostawiamy przyrodzie i ta ingerencja ludzka musi być wyłączona - kontynuuje nasz rozmówca z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Śmieci w lasach na Podkarpaciu

i

Autor: E.K.

Wspólna walka o przyrodę - akcja pod kryptonimem "Rezerwat"

Akcja „Rezerwat” to nie tylko działania Straży Leśnej. Do współpracy zostaną zaproszone inne służby, takie jak Policja, Państwowa Straż Łowiecka czy Państwowa Straż Rybacka. Ponadto, leśnicy zamierzają ściśle współpracować z regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska, by jeszcze skuteczniej dbać o cenne tereny.

Działania już ruszyły. To czas wzmożonych kontroli i zdecydowanych kroków wobec osób, które nie przestrzegają przepisów. Lasy Państwowe apelują również do turystów i miłośników przyrody o odpowiedzialne zachowanie w rezerwatach – tylko wspólnymi siłami możemy zadbać o ich przyszłość.

Do kiedy potrwa akcja "Rezerwat"?

Akcja "Rezerwat" jest rozłożona w czasie, ale też nie będziemy ujawniać, kiedy strażnicy będą obecni, w którym rezerwacie. To jest oczywiste. Ale do końca maja na pewno trzeba się liczyć ze zwiększoną obecnością straży leśnej na terenie czy w okolicach rezerwatów. Natomiast to nie znaczy, że po akcji już odpuścimy i że po akcji już nie będzie tych kontroli, tych patroli - mówi Edward Marszałek. 

Festiwal Roślin w Rzeszowie

Rzeszów Radio ESKA Google News

Czy akcja rezerwat jest rozłożona w czasie? Do kiedy ona trwa?

Akcja "Rezerwat" jest rozłożona w czasie, ale też nie będziemy ujawniać, kiedy strażnicy będą obecni, w którym rezerwacie. To jest oczywiste. Ale do końca maja na pewno trzeba się liczyć ze zwiększoną obecnością straży leśnej na terenie czy w okolicach rezerwatów. Natomiast to nie znaczy, że po akcji już odpuścimy i że po akcji już nie będzie tych kontroli, tych patroli.

Zaśmiecone lasy na Podkarpaciu