Obowiązek noszenia odblasków
Zmiana czasu na zimowy przypada już w nocy z 24 na 25 października. Po tej dacie ciemno na zewnątrz będzie robiło się już popołudniami, a o 16 praktycznie zapadnie zmrok. To godziny, w których dorośli dopiero wracają z pracy, a dzieci ze szkół. Wielu popełnia wówczas istotny błąd - nie zakłada odblasków!
"Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej" - wyjaśnia policja.
To oznacza, że odblask najlepiej założyć na przedramieniu w formie opaski. Warto zaopatrzyć się w kilka elementów odblaskowych, na przykład w formie breloczków przywieszanych do plecaków i torebek. W sklepach można też spotkać jesienną odzież z odblaskowymi wstawkami, na przykład odblaski w kurtkach i butach.
W przypadku dzieci wracających ze szkół doskonale sprawdzają się odblaskowe kamizelki. Te są dla kierowców najbardziej widoczne.
Gdzie trzeba nosić odblaski?
Odblaski są obowiązkowe po zmroku poza terenem zabudowanym, jednak zaleca się noszenie ich także w miastkach. Wyposażeni w nie jesteśmy bardziej widoczni dla kierowców na przykład wtedy, gdy zbliżamy się do przejść dla pieszych.
Jaki mandat za brak odblasków?
Za brak odblasków grozi do 500 złotych mandatu. Jednak nie pieniądze są tu najważniejsze. Odblaski mogą uratować życie. Kierowca pieszego z odblaskami widzi z odległości 150 metrów, bez odblasków ta odległość skraca się drastycznie do 20-30 metrów, a wtedy na reakcję kierowcy może być już za późno.