Krosno – „mała Kapadocja”
Krosno w województwie podkarpackim to wyjątkowe miasto. Jest jednym z najpiękniejszych miast dawnej Galicji. Okazuje się, że to nie tylko „miasto szkła”, czy ze względu na swoją architekturę także „mały Kraków”. Podkarpackie Krosno nazywane jest też „małą Kapadocją”.
Ta oryginalna turecka Kapadocja to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie. Charakteryzują ją malownicze doliny, ale przede wszystkim spektakularne widoki oraz niezapomniane loty balonem o wschodzie słońca.
Co roku w maju organizowane są w Krośnie Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe oraz Balonowe Mistrzostwa Polski. W tym czasie nad miastem wznoszą dziesiątki balonów. Przepiękny widok wzbogaca krajobraz Beskidu Niskiego. Niebo pełne balonów przywołuje widoki z tureckiej Kapadocji. Aby cieszyć się tymi widokami wystarczy oddalić się nieco za miasto i wjechać wyżej. Idealnym miejscem na obserwację jest miejscowość Korczyna. Tam też znajduje się wieża widokowa.
Historia zawodów balonowych w Krośnie
Tradycją Krosna stał się już widok balonów na tle nieba w czasie pierwszego majowego weekendu. Od 25 lat w Krośnie odbywają się zawody balonowe. Inicjatorką tych wydarzeń jest Bogusława Nykiel-Ostrowska, jedna z najbardziej zasłużonych postaci związanych z rozwojem baloniarstwa w Polsce.
Po jej śmierci w 2004 roku, rodzina i przyjaciele założyli Fundację Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej. Fundacja odpowiada między innymi za organizacje Górskich Zawodów Balonowych. Wspiera także osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi.
W każdej edycji Górskich Zawodów Balonowych organizatorzy starają się uczcić pamięć zasłużonych dla baloniarstwa i lotnictwa, czyli Bogusławę Nykiel-Ostrowską oraz Jerzego Piłata. Od kilku lat odbywają ich memoriały.
Polecany artykuł: