Krosno to "mały Kraków". Czy te dwa miasta rzeczywiście są do siebie podobne?
Jest największym miastem na południowym Podkarpaciu i stanowi ważny ośrodek zarówno regionalny, jak i subregionalny. W Krośnie znajduje się wiele instytucji o znaczeniu ponadlokalnym, takich jak Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Miasto jest również siedzibą instytucji edukacyjnych i badawczych, takich jak Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli czy Instytut Nafty i Gazu. W pobliżu Krosna działa także RTCN Sucha Góra – jeden z ważniejszych nadajników telewizyjnych w regionie.
Od 1 czerwca 1975 roku do końca 1998 roku Krosno było stolicą województwa krośnieńskiego. Dziś, mimo że administracyjnie podlega województwu podkarpackiemu, wciąż odgrywa istotną rolę jako centrum lokalnej aktywności gospodarczej, kulturalnej i edukacyjnej. Ze względu na wyraźne podobieństwa architektury krośnieńskiego Starego Miasta do Starego Miasta w stolicy Małopolski, miasto od dawna bywa nazywane "parva Cracovia", czyli "małym Krakowem". Wiele osób zwraca uwagę na podcienie Rynku w Krośnie, które kojarzą się z Sukiennicami.
O Krośnie zwykło się mówić także „Miasto Szkła”. Ma to związek z funkcjonującą tam od 1923 roku hutą, będącą jednym z największych producentów szkła użytkowego w Polsce. W Bóbrce koło Krosna funkcjonuje także kopalnia ropy naftowej.
Obecnie, według danych GUS z 1 stycznia 2024 roku, Krosno liczy 44 060 mieszkańców. Miasto położone jest w malowniczej Kotlinie Jasielsko-Krośnieńskiej, na styku Pogórza Środkowobeskidzkiego, u ujścia potoku Lubatówki do Wisłoka. Nie bez powodu bywa nazywane „małym Krakowem” . Jego renesansowe kamienice i urokliwy rynek budzą jednoznaczne skojarzenia. Wizerunek Krosna pojawił się nawet w prestiżowych atlasach, takich jak „Civitates orbis terrarum” (1617).
Wyjątkowa historia Krosno. Na uwagę zasługuje też krajobraz
Krosno położone jest w Euroregionie Karpackim. Miasto znajduje się w historycznej ziemi sanockiej, a jego początki sięgają XIV wieku – prawa miejskie uzyskało około 1348 roku. W 1367 roku król Kazimierz Wielki nadał miastu zaszczytny tytuł Królewskiego Wolnego Miasta Krosna oraz herb księstwa brzesko-kujawskiego, przedstawiający pół orła i pół lwa na czerwonym tle. W XVI i XVII wieku Krosno należało do ziemi sanockiej w ramach województwa ruskiego, a później było częścią starostwa krośnieńskiego.
Krajobraz okolic Krosna jest niezwykle różnorodny. Na zachodzie Kotlina Krośnieńska graniczy z doliną Jasiołki, łącząc się z Kotliną Jasielską, a na wschodzie przechodzi w dolinę Wisłoka i Kotlinę Zarszyńską. Nad miastem góruje Pasmo Odrzykońskie, z jego najwyższymi wzniesieniami – Królewską Górą (554 m n.p.m.) i Suchą Górą (585 m n.p.m.). To właśnie na Królewskiej Górze znajduje się malowniczy Zamek „Kamieniec”, a na szczycie Suchej Góry – wieża przekaźnikowa stacji telewizyjnej.
ZOBACZ: To miasto na Podkarpaciu określane jest mianem "małego Krakowa"
