Palce umarlaka w Bieszczadach
Bieszczadzka przyroda potrafi zaskoczyć. Wiedzą o tym także tutejsi leśnicy. Ostatnio przekonali się o tym panowie z Nadleśnictwa Baligród. Natknęli się w lesie na niezwykły okaz grzyba. Chodzi o tzw. palce umarlaka! Ten charakterystycznie wyglądający grzyb daje się czasem odnaleźć w polskich lasach. Tym razem padło na te bieszczadzkie.
"Wśród dziwów świata bieszczadzkich grzybów.
Próchnilec maczugowaty (Xylaria polymorpha" - możemy przeczytać w poście z fotką palców umarlaka.
Próchnilec maczugowaty, co to za grzyb?
Palce umarlaka, czyli próchnilec maczugowaty (łacińska nazwa to Xylaria polymorpha), swoją potoczną nazwę zawdzięcza wyglądowi. Jego owocniki są dość długie, maczugowate i do tego często wygięte. Ich powierzchnia jest matowa, czarna lub ciemno brązowa i chropowata. Czasem wyglądają nieco upiornie - jakby spod ziemi wystawały palce. Wrażenie to wzmaga się, gdy natrafimy na ich całą kępę.
Próchnilec maczugowaty jest niejadalny. Jego miąższ ma kolor biały, jest korkowaty - czasem zdrewniały - i twardy. Zwykle rośnie nisko przy ziemi, a także na pniakach i gałęziach przykrytych ziemią. Można odnaleźć go w polskich lasach, parkach i zaroślach.
Ten nietypowy grzyb został po raz pierwszy sklasyfikowany w XVIII w. Obecnie obowiązującą nazwę Xylaria polymorpha nadano mu dopiero w 1835 roku. Co ciekawe, jego polska nazwa odnosi się do szkód jakie grzyb ten powoduje w drewnie - sprawia, że zaczyna ono próchnieć.
O palcach umarlaka jakiś czas temu pisały w poście także Lasy Państwowe.
"Groza w środku lasu. To nie nowy Horror klasy B, a scena prosto z Nadleśnictwa Zamrzenica. Ale nie ma się czego bać — w rzeczywistości to po prostu grzyb z rodzaju Próchnilec, a dokładniej jego bardzo osobliwe w formie owocniki, potocznie zwane Palcami Umarlaka" — napisano w poście opatrzonym zdjęciem.
Najpopularniejsze szlaki w Bieszczadach. Musisz je odwiedzić w tej wakacje
Zobacz naszą galerię!