Rodzice chcieli tak nazwać swoje dziecko
Przyszli rodzice często dzielą się na dwie grupy. Jedni stawiają na tradycyjne imiona, chcąc by ich dziecko nosiło imię z historią, sprawdzone i znane, cenią klasykę i rodzinne korzenie. Drudzy z kolei szukają imion oryginalnych, niebanalnych, które wyróżnią ich dziecko i podkreślą indywidualność. Dla nich ważna jest unikalność i nowoczesność. Obie grupy łączy jedno, chęć nadania imienia z myślą o przyszłości dziecka. Na straży stoją Urzędy Stanu Cywilnego, których pracownicy mogą skonsultować wybór przyszłych rodziców z Radą Języka Polskiego.
Taka sytuacja miała miejsce w USC we Wrześni, którego kierowniczka zwróciła się RJP z pytaniem o imię Neron – bo właśnie na takie imię wpadli przyszli rodzice. Zapytała więc specjalistów o to, czy imię Neron dla dziecka może mieć charakter ośmieszający?
Rada Języka Polskiego nie zwlekała z odpowiedzią. Profesor Stanisław Dubisz wyjaśnił, że imię Neron nie ma charakteru ośmieszającego, ale może działać „odstręczająco”.
Najbardziej znany nosiciel tego imienia cesarz rzymski Neron (Lucius Domitius Ahenobarbus Nero), panujący w latach 54–68 n.e., w europejskiej literaturze i sztuce został przedstawiony jako prototyp tchórzliwego tyrana i zwyrodnialca na tronie oraz prześladowca chrześcijan, co w znacznej mierze jest zgodne z faktami historycznymi – ocenił profesor Stanisław Dubisz.
Dodał, że imię „Nero” (Neron) funkcjonuje w kulturze użytkowej, jako imię dla psa. - Często psa groźnego, atakującego ludzi i – niejednokrotnie – szkolonego do tych celów – dodał.
ZOBACZ: Te imiona mają demoniczne i złe znaczenie. Lepiej uważać na te osoby
Imiona dla dzieci muszą spełniać te zasady
W Polsce obowiązują jasne zasady, których rodzice muszą przestrzegać, a na ich straży stoją pracownicy lokalnych Urzędów Stanu Cywilnego.
Osoby, które spodziewają się dziecka muszą pamiętać o tym, że imię nie może być ośmieszające, albo nieprzyzwoite, nie może być zgłoszone w formie zdrobniałej. Imię musi wskazywać na płeć dziecka. Dozwolone są imiona obcego pochodzenia, rodzice mogą wybierać imiona zagraniczne, nawet nietypowe w Polsce, jeśli spełniają inne wymogi (np. Liam, Zoe, Mia).