To będzie mroźna zima? Takiej prognozy nie było od 56 lat!

i

Autor: pixabay.com/IMGW-PIB Twitter

To będzie mroźna zima? Takiej prognozy nie było od 56 lat!

2022-11-30 10:36

W listopadzie mieliśmy kilka ataków zimy, ale okazuje się, że ta dopiero do Polski nadejdzie. Wraz z upływającymi dniami wielkimi krokami zbliżamy się do kalendarzowej zimy. - W opinii Severe Weather Europe, zasięg pokrywy śnieżnej na półkuli północnej pod koniec tegorocznego listopada jest jednym z największych od 56 lat – podaje IMGW-PIB.

Rekordowe dane notowane są na półkuli północnej pod koniec listopada 2022. Według Amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery zasięg śniegu jest obecnie bardzo wysoki i wynosi aż 41 milionów kilometrów kwadratowych. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jest to jeden z najwyższych wyników w ostatnich 56 latach! Na opublikowanej mapie widać, że takie kraje jak Rosja, Kanada, czy kraje skandynawskie są w całości pokryte śniegiem. Czy to oznacza srogą zimę? Jakiej zimy możemy spodziewać się w Polsce?

Czy będzie sroga zima w Polsce?

Czy opublikowane zdjęcia i rekordowa ilość śniegu na półkuli północnej oznacza, że czeka najsroższa od 56 lat zima w Polsce? Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie!

Opady śniegu nie prognozują srogich mrozów. Biały puch najczęściej pada, gdy na temperatura waha się w okolicy zera stopni Celsjusza. Co więcej, rekordowe pomiary śniegu spowodowane są tym, że na półkuli północnej odnotowuje się coraz wyższe temperatury.

Jaka będzie zima w Polsce?

Początek grudnia przyniesie nieco chłodniejsze powietrze. Pogodę zmieni wyż Eryk, który nadciągnie nad Polskę znad Rosji. Obszar naszego kraju będzie jednak podzielony. Zimę odczują mieszkańcy centralnych i wschodnich województw. Tam prognozuje się opady marznącego deszczu i lokalnie śniegu. Zaś na zachodzie Polski będzie cieplej, bo wyż nie sięgnie tam swoimi zimowymi ramionami.

- Ochłodzenie zaczniemy szczególnie odczuwać wraz z początkiem grudnia, gdy całodobowy mróz zacznie obejmować coraz większy obszar kraju. Temperatury ujemne będą się przesuwać w głąb kraju z północnego wschodu. Dodatnie temperatury w ciągu dnia najdłużej utrzymają się nad morzem, na krańcach zachodnich i południowych kraju – informowali eksperci z portalu dobrapogoda24.pl.

Pierwszy śnieg w Rzeszowie