Krwistoborowik szatański - co to za gatunek?
Co warto wiedzieć o krwistoborowikach szatańskich, znanych również pod nazwą borowików szatańskich czy "szatanów"? Przede wszystkim to, że są to grzyby trujące i niejadalne. Zwłaszcza, gdy są one w stanie surowym. Mogą wywołać zatrucie objawiające się biegunką, bólami brzucha, wymiotami, a także drgawkami. Wszystko przez zawartą w nich m.in. muskarynę. Jest to ta sama substancja, którą znaleźć można w muchomorze czerwonym.
Krwistoborowik szatański to grzyb, który zgodnie z powszechnym mitem, mógłby zostać uznany za jadalnego. Powodem jest jego budowa. Krwistoborowik szatański mimo że jest grzybem trującym, nie posiada charakterystycznych blaszek pod kapeluszem. Wprost przeciwnie. Grzybiarze mogą znaleźć pod jego kapeluszem rurki. Właśnie dlatego jest on tak niebezpieczny, szczególnie dla niedoświadczonych osób zbierających grzyby.
Co ciekawe, krwistoborowik szatański znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Choć występuje w całej Europie (i tylko w Europie), wszędzie uznawany jest za grzyba rzadkiego. W ramach czerwonej listy posiada status E, czyli jest wymierający, krytycznie zagrożony. Sprzyja mu ocieplenie klimatu. To właśnie za jego sprawą coraz częściej pojawia się także w Polsce.
Jak wygląda krwistoborowik szatański?
Można powiedzieć, że krwistoborowik szatański jest grzybem efektowny. Przede wszystkim ze względu na jego kolorystykę. Wyróżnia go szary kapelusz, pod którym ukrywają się najpierw żółtawe, potem krwistoczerwone rurki, a także krwistoczerwony i żółtawy trzon. To nie koniec. Po przekrojeniu krwistoborowik szatański powoli sinieje.
Leśne grzyby, które możesz wyhodować w swoim ogrodzie
Zobacz naszą galerię!
Polecany artykuł: