Grzyby w grudniu
Grzybobranie w 2024 roku było bardzo udane. Miniony sezon zdecydowanie trzeba uznać za obfity. Okazuje się, że gdzieniegdzie można natknąć się jeszcze na pozostałości po październikowym i listopadowym grzybobraniu. Nadleśnictwo Baligród w Bieszczadach opublikowało zdjęcie borowika ukrytego w liściach. Choć w Bieszczadach w 2024 bywało już zimowo i mroźnie to ukryty wśród liści okaz zachował się w całkiem dobrej formie. Zobaczcie sami:
Płomienica zimowa – zimowy grzyb w Polskich lasach
Zamiast szukania wśród liści grzybów warto popatrzeć nieco wyżej. Na pniach drzew rośnie bowiem niezwykły grzyb – płomienica zimowa. W Polsce można natknąć się na nią właśnie późnym listopadem i w grudniu. Ten grzyb charakteryzuje się tym, że jego komórki mogą zamarznąć, jednak zawarta w nim woda już nie.
Płomienica zimowa jest w Polsce bardzo pospolitym grzybem. W czasie łagodnych zim, ten grzyb porasta pnie drzew nawet do marca. Najobficiej rośnie na topolach i wierzbach, nawet na wysokosci kilku metrów nad ziemią. Znajdziemy go w lasach liściastych i mieszanych, również w parkach, a nawet w ogrodach.
Występowanie płomienicy zimowej stwierdzono na następujących gatunkach drzew i krzewów liściastych: bez czarny, brzoza brodawkowata, buk, dereń świdwa, dąb, grab, głóg, jabłoń domowa, jarząb pospolity, jesion wyniosły, kasztanowiec pospolity, lipa, morwa biała, olsza czarna, orzech włoski, porzeczka zwyczajna, robinia, roztrzeplin wiechowaty, topola, wierzba, wiąz, klon.
Płomienica zimowa jest smacznym, jadalnym grzybem. Nadaje się do marynowania, jednak zimą najczęściej przyrządza się z niej zupę grzybową. Jej właściwości pomogą nam w walce z nadmiarem stresu i bezsennością.
Polecany artykuł: