„Tego gościa lepiej nie lekceważyć”. Takie spotkanie w lesie można zapamiętać za długo

i

Autor: Pexels/FB: Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Lasy Państwowe

Ciekawostki

„Tego gościa lepiej nie lekceważyć”. Takie spotkanie w lesie można zapamiętać na długo

2025-04-29 12:59

Leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne opublikowali nagranie z niesamowitego spotkania w lesie. Jeden z nich natknął się na tchórza zwyczajnego, który jak się okazuje nie jest taki zwyczajny. - Tego gościa lepiej nie lekceważyć – piszą leśnicy. Jak dodają, spotkanie z nim można zapamiętać na długo, bo w sytuacji zagrożenia tchórz „odpala swój tajny oręż”.

Spotkanie w lesie, które można zapamiętać na długo

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne opublikowało w swoich mediach społecznościowych nagranie z ciekawego spotkania w lesie. Jeden z pracowników nadleśnictwa natknął się na tchórza zwyczajnego. Zwierzę, nazwane przez leśników „dobrym policjantem lasu”, nie jest jednak tak zwyczajne. Spotkanie z nim można zapamiętać na długo. Dlaczego?

Tchórz zwyczajny – tego gościa lepiej nie lekceważyć! Nie rzuca się w oczy, ale jak już go spotkasz… to zapamiętasz na długo. To taki dobry policjant lasu. […] W sytuacji zagrożenia odpala swój tajny oręż – polską wersję skunksowego gazu. Ponoć niezapomniane przeżycie... - piszą leśnicy.

Tchórz zwyczajny – nie taki zwyczajny

Tchórz zwyczajny to pospolity gatunek występujący terenie całego kraju. Długość ciała tchórza dochodzi do prawie pół metra i wyróżnia się charakterystycznym ubarwieniem. Na pysku i nad oczami ma białe plamy, białe są też końcówki uszu.

Tchórze są drapieżnikami, polują na ptaki, gryzonie, również na ptaki domowe. Potrafią tryskać cuchnącą wydzieliną, dlatego raczej unikają ich lisy i psy – informują Lasy Państwowe.

Jak dodają „tchórz nie podlega ochronie prawnej, jest gatunkiem łownym. Udomowioną formą tchórza jest fretka o całkowicie białym futrze”.

Bliskim krewnym tchórza zwyczajnego jest tchórz stepowy o jaśniejszym ciele i ciemniejszej końcówce ogona. Tchórz stepowy wyspecjalizował się w polowaniu na żyjące w koloniach gryzonie: susły i chomiki – podają Lasy Państwowe.

Tam budują węzeł Mistrzejowice