Spis treści
- Te znaki już niedługo znikną z naszych dróg
- O jakie oznakowanie konkretnie chodzi?
- Kiedy nastąpi wprowadzenie zmian?
Te znaki już niedługo znikną z naszych dróg
Polscy kierowcy niejednokrotnie muszą mierzyć się z wieloma utrudnieniami, jakie czekają ich podczas podróżowania po kraju. Na niektórych ulicach znaków jest tak dużo, że nawet najbardziej doświadczeni kierowcy mają problem z ich prawidłową interpretacją. Problem możemy zauważyć głównie w terenie zabudowanym, a wynika on z tego, że w Polsce funkcjonuje około 400 różnych zarządców dróg.
Już w czerwcu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postanowiła zrobić porządek z niepotrzebnymi znakami drogowymi. Teraz przyszedł czas na szczegółowe opracowanie raportów mówiących o konkretnych odcinkach dróg. Wszystko ma usprawnić poruszanie się po drogach w kraju i wyeliminować niektóre absurdalne znaki.
Przed nami kolejny etap prac – opracowanie reportów po weryfikacji oznakowania w terenie. Wynikiem tych prac będzie wskazanie niezbędnych zmian wraz z ich uzasadnieniem. W I kwartale przyszłego roku, po opracowaniu i zatwierdzeniu projektów organizacji ruchu, wprowadzimy zmiany w terenie – przekazuje GDDKiA.
O jakie oznakowanie konkretnie chodzi?
Jakie znaki już niedługo znikną z polskich dróg? Inspektorzy GDDKiA w pierwszym etapie pracy dokonali oceny zasadności istnienia konkretnego oznakowania. W głównej mierze chodzi o następujące znaki:
- B-33 (ograniczenie prędkości),
- B-25 (zakaz wyprzedzania),
- B-26 (zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe),
- B-36 (zakaz zatrzymywania się),
- A-8 (skrzyżowanie o ruchu okrężnym),
- A-16 (przejście dla pieszych),A-30 (inne niebezpieczeństwo),
- D-42 (obszar zabudowany),
- znaki zakazu wjazdu różnych rodzajów pojazdów na węzłach autostrad i dróg ekspresowych.
Kiedy nastąpi wprowadzenie zmian?
-Zaproponowane zmiany będą wymagały opracowania i zatwierdzenia odpowiedniej dokumentacji w postaci projektów organizacji ruchu. Wykonanie powyższego przewiduje się do końca bieżącego roku. Natomiast wprowadzanie zmian w terenie planujemy wykonać w I kwartale 2024 roku – podkreśla GDDKiA.
Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad chcą także zapoznać się z opiniami i propozycjami zmian ze strony kierowców. W związku z tym każdy z nas może zaproponować konkretne zmiany, które mogą poprawić jazdę po polskich drogach.
Przypominamy również, że liczymy na głos samych użytkowników dróg krajowych i zapraszamy do zgłaszania uwag w sprawie nadmiarowych znaków ze wskazanej listy. Swoje spostrzeżenia można przesłać do nas poprzez formularz dostępny na stronie internetowej – czytamy.
ZOBACZ: CENY PALIW NA STACJACH W RZESZOWIE