Ciekawostki

Tę wieś na Podkarpaciu posiadali rycerze. Na prawie niemieckim założył ją król Kazimierz Wielki

2024-11-12 17:52

Święcany to malownicza wieś w województwie podkarpackim, w gminie Skołyszyn, znana z bogatej historii i cennych zabytków. Wśród nich wyróżnia się drewniany kościół św. Anny, wpisany na szlak architektury drewnianej województwa podkarpackiego. Miejscowość o powierzchni 2015,7 ha zachowuje ślady swojej średniowiecznej przeszłości, a dziś jest dynamicznie rozwijającą się wsią z dobrze rozwiniętą infrastrukturą.

Święcany - wieś, która była w posiadaniu rycerskiego rodu 

Święcany to malownicza wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Skołyszyn. Jest to miejscowość o długiej historii i wielu unikalnych zabytkach, w tym kościół św. Anny, który włączono do szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. Wieś zajmuje powierzchnię 2015,7 hektara, a jej nazwa wywodzi się od zasadźców, prawdopodobnie pochodzących z miejscowości Święte lub Święcice.

Święcany zostały założone przez króla Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku na prawie niemieckim, choć istniały już wcześniej jako osada rządząca się prawem zwyczajowym. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1369 roku. W 1595 roku wieś była własnością starosty olsztyńskiego, Joachima Ocieskiego, a leżała wtedy w powiecie bieckim województwa krakowskiego. W okresie powojennym, od 1954 do 1972 roku, Święcany były siedzibą gromady Święcany, a od 1975 do 1998 roku należały administracyjnie do województwa krośnieńskiego. Wieś często zmieniała właścicieli: od 1386 roku była w posiadaniu rycerskiego rodu Melsztyńskich, a później Ocieskich, Dąbskich, Uniatyckich, Lubienieckich i innych. W XX wieku dobra dworskie były stopniowo parcelowane – część z nich przejęły Bank Parcelacyjny we Lwowie oraz rodzina Olszewskich, a w 1927 roku ostatnie resztki majątku nabył Wojciech Grzegorczyk.

XVI-wieczny kościół, który trzeba odwiedzić 

Jednym z najważniejszych zabytków Święcan jest kościół św. Anny, który powstał w 1520 roku. W jego wnętrzu znajduje się barokowa polichromia oraz cenne elementy wyposażenia. Przy parafii, erygowanej w XIV wieku, działa Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej. Na terenie wsi znajduje się także cmentarz wojenny nr 30 z czasów I wojny światowej, na którym spoczywa 159 żołnierzy z Austro-Węgier oraz 211 Rosjan. 

Święcany to dziś wieś o charakterze rolniczym z dobrze rozwiniętą infrastrukturą – posiada sieć gazową, wodociągową oraz solidną sieć drogową. Znajduje się tu również szkoła podstawowa, której historia sięga XVI wieku. W miejscowości działa Ludowy Klub Sportowy Standart Święcany, założony w 1980 roku, którego drużyna ma na swoim koncie występy w krośnieńskiej A-klasie.

ZOBACZ: ŚWIĘCANY - WIEŚ, KTÓRĄ MIELI W POSIADANIU RYCERZE 

Ile drewna zastał i ile muru zostawił KAZIMIERZ Wielki? Królowie na banknotach. ESKA Daje Szkołę
Co król Kazimierz był w stanie ogarnąć za stówę? Co robił, gdy dyplomacja zawodziła? Dlaczego miał wielu potomków, ale żadnego dziedzica? Wszystkiego na temat Kazimierza Wielkiego dowiesz się w trzecim odcinku cyklu „Królowie na banknotach”, który prowadzi Rudy. Wiedz więcej z Eską! ESKA Daje Szkołę jest również dostępna w serwisie YouTube.
ESKA daje szkołę