Ciekawostki

Ta wieś na Podkarpaciu słynie z naturalnych źródeł mineralnych. Pisał o nich nawet XVI-wieczny poeta

2024-11-08 17:17

Latoszyn to malownicza wieś uzdrowiskowa na Podkarpaciu, której historia sięga XIII wieku. Znana z bogatych źródeł mineralnych i leczniczych tradycji, przyciąga gości kąpielami siarczanymi oraz borowinowymi. Przez wieki Latoszyn przeszedł wiele zmian, ale dziś, jako oficjalne uzdrowisko, na nowo zyskuje popularność dzięki naturalnym zasobom i walorom zdrowotnym.

Latoszyn - wieś o bogatej historii 

Latoszyn to urokliwa wieś uzdrowiskowa w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, administracyjnie należąca do gminy Dębica. Położona na granicy dwóch regionów geograficznych – Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego – znajduje się również na styku dwóch struktur tektonicznych: Zapadliska Przedkarpackiego i Karpat Zewnętrznych. Przez wieś przepływa potok Ostra, będący dopływem Wisłoki, którego źródła znajdują się w pobliskich lasach Głobikowej. Latoszyn leży przy ważnej drodze krajowej nr 94 oraz drodze powiatowej łączącej miejscowości Dębica, Latoszyn i Braciejowa.

O źródłach mineralnych Latoszyna pisał nawet  XVI-wieczny poeta

Latoszyn posiada bogatą historię sięgającą XIII wieku, kiedy to w 1287 roku książę Leszek Czarny nadał tę ziemię komesowi Czadrowi, dając początek rodowi Latoszyńskich. Wieś ta przez wieki przechodziła w posiadanie różnych rodów szlacheckich, m.in. Morskich i Morawskich, a na początku XX wieku jej właścicielem był Roman Balko. Już od XVI wieku znane były tu naturalne źródła mineralne, które opisywali znani pisarze i poeci, jak Henryk Leciejewski czy Ewaryst Andrzej Kuropatnicki.

W połowie XIX wieku powstał pierwszy zakład kąpielowy, który został zniszczony podczas I wojny światowej. W 1932 roku Wacław Krawczyk z Dębicy przyczynił się do powstania nowego ośrodka leczniczego i kilku pensjonatów, co zapoczątkowało rozwój uzdrowiska, znanego z kąpieli siarczanych i borowinowych, stosowanych przede wszystkim w leczeniu schorzeń reumatycznych. W latach 1944-1945 uzdrowisko uległo zniszczeniu na skutek działań wojennych, lecz nowe badania przeprowadzone po wojnie potwierdziły wysoką wartość leczniczą wód z Latoszyna. W 1990 roku wody te zostały oficjalnie uznane za lecznicze, a w 2012 obszarowi sołectw Latoszyn i Podgrodzie nadano status ochrony uzdrowiskowej. W 2018 roku wznowiono działalność leczniczą, a w 2022 roku Latoszyn zyskał oficjalny status uzdrowiska, co potwierdza jego wieloletnią tradycję i bogate zasoby naturalne.

ZOBACZ: Latoszyn - wieś na Podkarpaciu, która słynie z naturalnych źródeł mineralnych

Aktywacja _14_08 bieszczady
Kacmajor PRZYDZIELAŁ KOBIETY członkom SEKTY! ULECZAŁ w imieniu JEZUSA. Historia z Koprem
Historia ze Sławomirem Koprem