Podkarpacie. Powiaty wyludniają się
Ujemny przyrost naturalny oznacza, że liczba zgonów przewyższa liczbę urodzeń, co prowadzi do spadku liczby ludności. Skutkami tego zjawiska są starzenie się społeczeństwa, ale i wzrost obciążeń dla systemów emerytalnych oraz opieki zdrowotnej.
Wskaźniki przyrostu naturalnego w województwie podkarpackim jasno wskazują, że sytuacja nie jest dobra. Taki stan w dłuższej mierze może wpłynąć na spowolnienie gospodarcze i długofalowo, zmienić strukturę demograficzną, co perspektywie czasu doprowadzi do zmian społeczno-ekonomicznych.
W pierwszym półroczu minionego 2024 roku w województwie podkarpackim dodatni przyrost naturalny w przeliczeniu na 1000 mieszkańców spośród wszystkich powiatów odnotowano jedynie w Rzeszowie.
Najwięcej urodzeń na 1000 mieszkańców odnotowano w Rzeszowie – 9,7, najmniej w Tarnobrzegu – 4,1. Na 1000 mieszkańców województwa przypadało 9,6 zgonów. Wśród powiatów najniższy poziom umieralności odnotowano w powiecie ropczycko-sędziszowskim – 7,8 zgonów na 1000 ludności, a najwyższy w Krośnie – 15,1 – wskazuje Urząd Statystyczny w Rzeszowie.
CZYTAJ TAKŻE: W tej wsi na Podkarpaciu znajduje się wyjątkowy pałac. Jego obecny wygląd to zasługa księcia Czartoryskiego
Podkarpacie wyludnia się
W województwie podkarpackim w pierwszym półroczu 2024 roku odnotowano 7,2 urodzeń żywych na 1000 mieszkańców, oraz 9,5 zgonów na 1000 mieszkańców. To przełożyło się na ujemny wskaźnik przyrostu naturalnego -2,3.
Wśród 25 powiatów na terenie województwa podkarpackiego, aż w 24 odnotowano ujemny przyrost naturalny. Jakie powiaty wyludniają się najszybciej? Tego dowiesz się z naszego zestawienia.