Wydarzenia

Te leśne grzyby możesz wyhodować w swoim ogrodzie. Jak to zrobić?

2024-08-30 12:19

A gdyby nie musieć za każdym razem, gdy mamy ochotę na pyszne grzyby, wybierać się na spacer do lasu? Jest na to sposób i to wyjątkowo prosty. Grzyby urosną nawet w przydomowym ogrodzie! Co więcej, już w marcu można „posiać” maślaki, borowiki, kurki i koźlarze. Jak to zrobić?

Jak uprawiać leśne grzyby w ogrodzie?

Rozpoczęcie takiej uprawy zacząć należy do zakupu grzybni. Można znaleźć je w sklepach ogrodniczych, ale także w internecie - tu wybór jest znacznie większy. Grzybnie dostarczone powinny zostać ze szczegółową rozpiską dotyczącą warunków, w jakich należy ją uprawiać. Najczęściej wystarcza wykopanie niewielkich dołków, w których umieszcza się zarodniki. W zależności od gatunku, w pobliżu grzybni powinny rosnąć odpowiednie gatunki drzew. Grzybnie najlepiej jest zakopać mniej więcej na obrzeżach zasięgu korzeni roślin.

To wszystko? Teoretycznie tak. W tym momencie wystarczy już tylko czekać. I tu zaczyna się problem, bo wschodzenie grzybów trwa - czasem nawet latami. Co więcej, nawet w przypadku grzybni, która rozwija się prawidłowo, mogą wystąpić problemy... Konieczna jest cierpliwość. Sporo cierpliwości... Kluczowe będą też warunki, w jakich rosnąć będą grzyby. Ważne, by spełnić ich jak najwięcej z instrukcji.

Kiedy najlepiej rozpocząć uprawę grzybów leśnych w ogrodzie? Sezon jest tu dość szeroki. Trwa od wiosny do jesieni - dokładnie od marca i kwietnia do października i listopada.

Które grzyby można posadzić w ogrodzie?

Jeśli zastanawiacie się, które grzyby posadzić w ogrodzie, mamy podpowiedź. Znajdziecie ją w naszej galerii poniżaj. Oto lista grzybów i gatunków drzew, w których sąsiedztwie będą rosnąć najlepiej!

Jakie są zasady bezpiecznego grzybobrania?

Grzyby w ogrodzie znacznie ułatwiają ich zbieranie. Co nie znaczy, że mając je nie można wybrać się na spacer z koszykiem do lasu. By grzybobranie było bezpieczne, warto pamiętać o kilku jego zasadach. Po pierwsze należy zbierać jedynie dojrzałe grzyby. Ich młode owocniki często bywają podobne do tych trujących. Zbierać należy też jedynie grzyby, co do których nie mamy najmniejszych wątpliwości, że są jadalne. Nie bójmy się korzystać z atlasu grzybów i przydatnych aplikacji na telefon, które pozwolą nam w łatwy sposób określić rodzaj grzyba. Dodatkowo pamiętać należy też o nieniszczeniu grzybni. Jeśli zostanie ona uszkodzona, owocnik więcej z niego nie wyrośnie.

Leśne grzyby, które możesz wyhodować w swoim ogrodzie

Zobacz naszą galerię!

Czy warto jeść grzyby?